VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9566
EURO18.2942
ALTIN1017.2
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

CEREN’İN ARDINDAN (3): Acıyı paylaşamamak...

Birileri ortaya “laikler ve dindarlar” diye toplumu ikiye bölen bir laf attı ve bu yıllar boyu o kadar çok tekrarlandı ki, karpuzu gibi ortadan ikiye bölündü toplum. Ne yazık ki artık yürekler kin ve nefretle dolu. Hatta insanlıktan çıkıp, bir canavara dönüşenler de yok değil. Ceren’in kaybıyla bir kez daha yaşadık bu durumu...

Daha dökülen gözyaşları kurumadan, daha yürekleri dağlayan acı dinmeden, biri çıkıp, “çok bile yaşamış tipe bakın,” diyerek açığa vurdu kinini.

Tip derken kastı Ceren’in kılık kıyafeti olsa gerek. Çünkü fotoğraflarını görür görmez, kim böyle melek yüzlü bir insana kıyabilir ki, diye geçirmiştim içimden...

Sinirlenmeden edemiyor insan; be edepsiz!.. Sadece bir kız öldürülmedi; sadece Ordu, sadece Türkiye değil şu koca dünya, daha 20 yaşında pırlanta gibi parlayan bir değerini yitirdi!.. Bir insan öldü, hem de hiç yoktan yere!.. Böyle bir acı karşısında yüreği sızlamayan birine insan denebilir mi?!..

Ceren’in alt dudağında pirsing yerine, başında türban olsaydı, ne fark edecekti?.. Tek bir takı, ya da tek bir giysi mi belirliyor insanlığımızı?..

Önce insanız!.. Türban takan kız da insan, mini etek giyen de!.. Çember sakalı Müslüman da insan, inancı olmayan bir ateist de. İnanç ya da inançsızlık belirlemiyor ki insanlığımızı...

Bir diğeri ise anlamlı bir karikatür çizeyim derken açık etti nefretini. Karikatürde, başı takkeli, yüzü sakallı, etrafı çarşaflı kadınlarla dolu çirkin bir adam var ve bir balerin bu kalabalığın ortasından etrafına ışık saçarak göğe yükseliyor.

Yani şunu demek istemiş adam; sakallı ve takkeli tüm adamlar ile çarşaflı tüm kadınlar aydınlatılması gereken cahil bir güruhtur!..

Şimdi, birbirinden ne farkı var bu iki adamın? Biri daha meyve vermeden dalından koparılan bir çiçeğe, sırf kıyafeti nedeniyle duyduğu kini haykırırken, diğeri giysileri nedeniyle karşı olduğu insanlara olan nefretini belirtmiş...

Rahmetli babam “Postacı Şükrü” de, namaz vakitlerinde ve Kur’an okurken takke takardı. Çağdaş bir insandı, sürekli kitap okur, elinden Cumhuriyet gazetesini düşürmezdi. Bu çakma karikatüriste göre babam gericiydi öyle mi?!..

Başka biriler de kalkmış, ilk çağrıyı biz yaptık Ceren için yapılacak yürüyüş bizim derneğin önünden başlamalı, minvalinde bir şeyler söylemiş!.. Yani ölümden siyasi rant elde etmeye çalışıyor!..

İster inançlı olsun ister olmasın, ister türban taksın ister mini etek giysin, kötülük yapmadıkları sürece her insana hoşgörülüyüm. Benim sorunum kafayı üşütüp ötekine kin ve nefret besleyenlerle. Bunlar yüzünden son 30 yıldır araftayım. Yobazlara göre “pis bir solcu”, laiklere göre ise “pis bir sağcı”yım.

İşin içinden çıkamayınca psikolog olan oğlum Deniz’e sordum. “Baba sen iyimser bir adamsın. Kolay kolay kafayı yemezsin,” yanıtını alınca biraz olsun rahatladım...

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar