Ordu
DOLAR12.6197
EURO14.2681
ALTIN729.02
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

ÇEVRESEL ETKİ 

Komşuda pişer, bize de düşer, o hesap gündemi harmanlayacağım. 

Ankara Barosu Başkanlığı binasını boydan boya kaplayan bir pankart asıldı. Pankartta şu bilgi yer alıyordu:

“HUKUKSUZLUĞUN TAM DA KARŞISINDAYIZ” 

Ne demek istediklerini merak ettim: Hukuk insanı, tabii ki hukuksuzluğun karşısında olacak! 

Bu bilinenin tekrarı anlamına gelir, geçelim... dediğim an, karşımda oturan arkadaşım: “Bu pankart,  BARO binasının tam da karşısında YSK bulunduğu için asılmış” dedi. 

İlk tepkim: “İnanılmaz...” oldu. İçinde bulunduğumuz hukuksuzluk atmosferini (karabulutların mı deseydim) en iyi anlatan pankart bu... 

HUKUKSUZLUĞUN ÇEVRESEL ETKİSİ’nin ne olacağı, 23 Haziran’da sandıklardan çıkan oyların doğru dürüst sayılmasıyla ölçülecek... dolarla değil!

*** 

Fosil yakıtların, nükleer santraların “Çevresel Etkisi”nin ne olduğu artık biliniyor; o nedenle güneş ve rüzgar enerjisi diyoruz!

Efendim, ‘elimizde yeterli teknoloji yok, olan da yeterli değil’ bahanesinin arkasına kimse saklanmasın, -Türkiye Şişe Cam dahil- ortalık güneş panelleri satanlarla dolu. Uzağa gitmeyin, Ordu’da da bu işi yapan firmalar var. 

*** 

Güneş ve rüzgar enerjisi yatırımcılarının, sisteme bağlanmak için teklif ettikleri fiyatı 1 dolardan, 20 cente düşürdüklerini biliyor musunuz!

LES ampuller konusunda ise bilgiçlik taslamaya gerek yok.  Artık dünyanın en büyük stadyumları  LED’lerle aydınlatılıyor. Evlerde 100 mumluk bir ampul yerini  12-13 mumluk LED ampullere bıraktı. 

Dünya nüfusunun (yaklaşık) 1 milyar 300 milyonu elektrikten yoksundu, artık değil! Aydınlanma reçetesi yazıldı... 4/8 m2 güneş paneli olan kendi enerjisini -hiçbir makamın kapısını çalmadan- sağlayabilecek...

Sadece oralarda mı? Türkiye’de de kendi enerji ihtiyacını kendi imkanlarıyla sağlayacakların önünde hiç bir engel yok. Son yasal düzenlemeler buna izin veriyor. 

*** 

Gel gelelim sudan elde edilen enerjiye... Yani HES’lere! 

Regülatör Tipi Hidroelektrik Santralleri’ne artık yatırımcı bulunamıyor. HES’lerle ilgili hukuk mücadelesine desteğin -toplumsal bilinçle- gün gün artmakta olduğunu söyleyebiliriz. 

Suyun ticarileşmesine en sert tepkinin Karadenizlilerden gelmesi de tesadüfi değildir. Türkiye’de kuruluş listesinde sayısı 2100 olan HES santralının 700’nün bu bölgede kurmaya çalışılması, kara gözümüze, kara kaşımıza aşık oldukları için değil.

*** 

Su konusu dünyanın sorunu! İklim değişikliği sanmayın ki – kişi başına düşen- su miktarını artıracak! Hayır; tam tersi olacak! Suya erişim azalacak... Yıllardır  dilimizin döndüğünce anlatıyoruz. Ülkemiz su fakiri bir ülke! 2 derecelik ısı artışı İç Anadolu’da tarımı bitirecek.. Bu ısınma, Karadeniz Bölgesi’nde ise 1 derece hissedilecek..

***

Son, Uluslararası IRENEC toplantısında, enerji kooperatiflerinin kurulması, doğrudan tüketiciye enerji programlarının içinde Belediyelerin mutlaka bulunması istendi.

Bakalım, kim elini önce uzatacak! 

*** 

MEDYA NOTU: 

Biyoenerji ile Termal enerji konusuna değinemedik. Her ikisinin de enerji yatırımcısı için cazip olduğunu söyleyerek bu bahsi bitirelim.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar