Ordu
DOLAR15.9762
EURO16.9085
ALTIN948.95
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

ÇEVRİMİÇİ SANAT

Pandemi sebebiyle, sinema, tiyatro, konferans ve seminerler gibi kültür-sanat etkinliklerinin gerçekleştirilemediği malumunuz. Ne var ki, geçtiğimiz Mart ayından bu yana kültür sanat etkinliklerini özleyenler için çeşitli etkinliklere çevrimiçi katılabilmenin mümkün olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Diğer bir deyişle, konserleri, tiyatroları ve atölyeleri internet üzerinden ücretsiz veya bilet satın almak suretiyle takip edebilmeniz için çok sayıda platformun mevcut olduğu ifade edilebilir.

Böylelikle, yalnızca korona günlerinde yoksun kaldığımız kültür ve sanat etkinliklerine doymakla kalmayıp; (diğer tüm iş ve meslek mensupları gibi) ekonomik sıkıntı içerisinde bulunan kültür merkezleri ve tiyatroların perde kapatma ihtimallerini bertaraf edebiliriz.

Evden çalıştığımız, evde karantinada olduğumuz, evde sosyal medya araçları vasıtasıyla sosyalleşebildiğimiz bir dönemde, hiç kuşkusuz, zamanımızı “çevrimiçi etkinliklere” de ayırmak lüks değil; aksine bir ihtiyaç.

Bu yüzden, ister Youtube’dan ücretsiz olarak çeşitli tiyatro, konser, bale, konferans, atölye ve seminerleri takip edin; isterseniz sanatseverlere “çevrimiçi” hizmet sunmaya devam eden platformların etkinliklerine “bilet almak suretiyle” dahil olun.

Sonuç itibariyle,  bu “renksiz” günlere, “çevrimiçi sanat” vasıtasıyla renk katmak hala mümkün.  Hatta, bu günlerde sanatçıların ortaya koyduğu eserlerin çok daha nitelikli ve doyurucu olma ihtimallerinin kuvvetle muhtemel olduğu bile düşünülebilir.

Ne demiş, Albert Camus: “ Dünya aydınlık olsaydı, sanat olmazdı.”

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar