Ordu
DOLAR18.6455
EURO19.6842
ALTIN1078.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

CHP Geç mi Kaldı?

Yerel seçimlere iki buçuk aydan az bir süre kala, partilerin yurt genelinde adaylarının tamamını açıklayamaması kafalarda soru işareti oluşturuyor.

Kuşkusuz partilerin işbirliğine yönelik ittifak oluşumları adayların geç saptanmasına yol açıyor. Pazarlıkların son ana dek sürmesi aday tercihlerinde sıkıntı yaratıyor. Gerçi, Devlet Bahçeli’nin uyumlu politikasından ötürü AKP ile oluşturduğu “Cumhur İttifakı”nda aday belirlemede sıkıntı yaşanmıyor.

Baksanıza MHP’nin işbirliği yapılan birimlerindeki adaylarını bile AKP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklıyor. MHP liderinin Erdoğan’a, dolayısıyla AKP’ye “Beka” gerekçesiyle verdiği sonsuz destek ve kredi “Cumhur İttifakı”nın başını ağartmıyor. Arada küçük pürüzler meydan gelse de Bahçeli’nin tutumu bunu krize dönüştürmüyor.

CHP ile İYİ Parti arasında 24 Haziran seçimlerinin ardından 31 Mart seçimleri için de yeniden hayata geçirilen “Millet İttifakı”ndaki görüşmeler karşıtlarına göre biraz sıkıntılı gibi. Her iki parti arasında aday gösterilecek illerde büyük oranda uzlaşma sağlanmasına karşın, Bodrum, Gaziantep, Ordu, Samsun gibi önemli kentlerde henüz bir ortak aday ortaya çıkmış değil.

Samsun ve Ordu’da her iki parti arasında dirsek temaslarının sürmesine rağmen, net bir isim üzerinde uzlaşı yok. Aslında, Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili tutumundan ötürü MHP’den haksız bir şekilde ihraç edilen Erhan Usta, ideal ortak aday olarak öne çıkıyor. AKP’nin hayli iddialı adayı Mustafa Demir’in karşısına çıkacak Erhan Usta, CHP ve İYİ Parti tabanının yanı sıra MHP, hatta hoşnutsuz AKP tabanından bile oy çalabilecek bir aday olarak görülebilir.

Eğer, her iki parti adına ortalıkta dolanan isimlerden biri aday gösterilirse şansı olabileceğini sanmıyorum. Tabii, takdir Genel Merkez ve il yönetimlerinin.

Samsun’daki aynı sıkıntı Ordu’da da söz konusu CHP ile İYİ Parti açısından. Gerçi burada ittifak yok. Her iki parti daha önce kendi adayları ile seçime katılma kararı almıştı. Ne var ki, ana muhalefet CHP Ordu’da aday bulmakta oldukça zorlanıyor. Bir ara eski İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin ortak aday olarak gündeme geldi. Ancak, CHP tabanının tepkisi üzerine geri adım atıldı.

Ne hazindir ki, CHP’nin Yerel Yönetimlerden sorunlu Genel Başkan Yardımcısı’nın memleketinde daha bir aday yok. Bu tablo karşısında Seyit Torun’un Ordu’dan Büyükşehir Belediye Başkan adayı olması akla gelen ilk çözüm. Ancak, buna yanaşacağını sanmıyorum. Seçimlere kısa süre kaldı aday belirsizliği sürüyor.

CHP’nin aday saptamasında çok geç kaldığı savunuluyor. Hala İzmir adayının belirlenememesi “CHP geç mi kaldı?” sorularını gündeme taşıdı. Kemal Kılıçdaroğlu, bu yöndeki sorulara “Geçen yerel seçimde de adaylarımızı şubatta belirlemiştik” diyerek karşılık verdi. Doğru, şubatta adayları kamuoyuna duyurmak belki seçim takvimi açısından sorun yaratmaz. Ancak, adayların erkenden ilan edilip bir an önce saha çalışmalarına başlaması gerekmez mi?

İstanbul’u, Ankara’yı saptamışsın. Ne güzel adaylar da propaganda çalışmalarına o denli erken başladı. Hani bir söz vardır, “Erken kalkan yol alır” diye. Hala İzmir’in çözüme kavuşturulamaması ana muhalefet adına sorun gibi görünüyor.

Bu arada, daha önce aday olmayacağını açıklayan İzmir’in mevcut Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yeniden bu koltuğa talip olması sürpriz oldu.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme yapıp, adaylığını ilan etmesi partide bomba etkisi yarattı. Aslında iki dönem sergilediği uygulamalarla başarılı belediyecilik örneği veren Aziz Kocaoğlu’nun yeniden aday gösterilmesi tepkiler olsa bile doğal karşılanabilir.

Kocaoğlu’nun tek kusuru Ekim ayında aday olmayacağını ilan etmeseydi. Oysa, siyasette anlık karalara yer yok. Onun için politikacılar karar alırken kılı kırk yarmalı, eni konu düşünmeli. Bakın öce aday olmayacağım diyor, şimdi çıkıp adayım diye ortaya çıkıyor.

Yine de Aziz Kocaoğlu’nun aday gösterilmesi yanlış olmaz.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar