Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

CHP’de kurultay toplanabilecek mi?

CHP’de beklendiği gibi olağanüstü kurultay için imza toplanmaya başlandı,  deyim yerindeyse Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce taraftarları arasında resmen kılıçlar çekildi.

24 Haziran seçiminde partinin aldığı oy oranı hangi gerekçe öne sürülürse sürülüsün savunulacak bir durum değil. Kimi siyasetçiler, CHP’nin yüzde 25 bandında sabitleşen oyların bir bölümünün barajı geçmesi amacıyla HDP’ye, diğer küçük miktarının da İYİ Parti’ye yönelmesinden ötürü yüzde 22’ye gerilediğini savunuyor. Bu argümanı kapalı kapılar ardında genel merkez yönetimi de sıklıkla dile getiriyor. Yani bir anlamda başarısızlıklarına kılıf bulmaya çalışıyorlar. Ne var ki hiçbir mazeret oyların gerilemesini, partinin düşüşe geçmesini haklı kılmaz.

 CHP’nin üzerinde yüzde 31 oy alan cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye doğal olarak tabanda ilgi oluştu. Zaten seçim kampanyasında estirdiği rüzgâr ve coşkuyla CHP’nin Bülent Ecevit’ten bu yana yıllardır özlediği tabloyu oluşturan Muharrem İnce, kamuoyu tarafından genel başkanlık koltuğuna yakıştırılmaya başlandı. Genel Başkan olduğundan bu yana AKP karşısında 9 kez seçim yenilgisi yaşayan Kemal Kılıçdaroğlu,  kamuoyunda oluşan coşkuya karşın sanki çok başarılıymış gibi koltuğunu bırakmamaya kararlı görünüyor.

Muhaliflerle genel merkez yönetimi arasında imza polemiği başladı.  Bakalım yeterli sayı bulunup olağanüstü genel kurul toplanabilecek mi?  Kuşkusuz çok kısa sürede sorunun yanıtı ortaya çıkacak.

Aslında CHP’nin en büyük sorunu giderek özünden, ilkelerinden uzaklaşması, rotasını sağ politikalara kırması. Kemal Kılıçdaroğlu, başkan olduğundan bu yana parti politikası iyiden iyiye sağ partilerle özdeşleşti.  Bir bakın seçimlerde aday gösterilen isimlere ya da parti yönetimine alınanlara. Kemal Kılıçdaroğlu, özellikle son seçimlerde “oy getirir” düşüncesiyle partinin ilkeleri, çizgisi, politikalarıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan kişileri ya milletvekili adayı gösterdi,  ya yönetime taşıdı.

Yıllardır partiye emek, omuz veren emekçileri çileli partilileri hep yanından uzaklaştırdı, küstürdü.  Oysa o küstürdüğü partililer acılarını içine gömerek her seçimde yine tutku ile çalıştı. Sağ politikaları özümsemiş, sözüm ona CHP’ye oy kazandıracak o kişilerin katkısı ne oldu Allah aşkına. Her seçimde bu senaryo hayata geçirildi ama sonuç hep fiyasko . Sorarım size, sağ partilerin aslı varken, muhafazakâr seçmen neden taklitlerine oy versin.

Elbette ki, bir partinin iktidara gelebilmesi için sadece tabanı değil, diğer seçmenlerin oyuna da gereksinimi var. Bunun yolu da hayat pahalılığından bunalmış insanlara heyecan yaratacak program ve kadroları hayata geçirmekten geçer. Niye AKP yıllardır CHP’nin doğal tabanı olması gereken yoksul ve dar gelirli, kırsal kesimden, işçiden, emekçiden daha fazla oy alıyor. Demek ki onlara daha fazla dokunuyor, mesajını daha iyi iletiyor, kendini daha iyi anlatıyor. Asıl sorun da bu ya CHP için.

CHP’nin de halkla daha çok kucaklaşabilmesinin yolu değişimden, kan değişikliğinden, yeni parti programından geçiyor. Genel Başkanın, yönetimin, teşkilat yapısının, programın yenilenmesi şart.  Taban ve kamuoyu artık heyecan, umut verecek yeni yüzleri, yeni isimleri görmek istiyor. Bu heyecanı, umudu cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasında Muharrem ince’nin oluşturduğu net olarak görüldü.

Tamam, Kemal Bey, hoşgörülü, demokrat, iyi niyetli bir insan, lider. Ama artık olmuyor. Olmadığı da AKP karşısında alınan 9 yenilgi ile ortaya çıktı. Koltuğunu korumakta ısrarcı olmaya anlam veremiyorum. Nedir bu ihtiras.  

Cumhurbaşkanı kararnameleri ile ülkeyi yönetecek Recep Tayyip Erdoğan’ın, AKP’nin denetlenebilmesi, politikalarına karşı güçlü bir tez ortaya koyabilmesi için güçlü bir muhalefetin bulunması şart. CHP’nin bugünkü yapısıyla ana muhalefet görevini yerine getirmesi çok zor.

Demokrasinin kurallarıyla daha işlerli uygulanabilmesi, yürütmenin etkili denetimi için güçlü muhalefete, dolayısıyla yenilenmiş güçlü bir CHP’ye acil ihtiyaç var.  CHP değişimi ıskalarsa inanın Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerin sonucu da öncekilerden farklı olmaz, hatta belli kaleler bile yitirilir. Bakalım olağanüstü genel kurul toplanabilecek mi?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar