Ordu
DOLAR9.262
EURO10.7921
ALTIN526.39
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

CHP’nin “İNCE” ayarı

Her ne kadar başlık Parti cephesinden bir bakış sorunsalı sayılsa da, aslında parti üyesi eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin yarın (bugün) basın önüne çıkacağı; yeni bir parti mi, yoksa parti içi mücadeleye kaldığı yerden devem mi diyeceğini öğreneceğiz.

CHP kurmaylarından iki eski (SHP) genel başkan Murat Karayalçın ve Hikmet Çetin üst üste yazılı ve görsel medyada İNCE’nin yeni bir parti kurmayacağı; Anadolu’yu dolaşıp, partili partisiz seçmenlerin CHP’den beklentilerini ‘yerinde’ tespit edeceğini söylüyorlar.

Umarım, öyle de olur…

“Cumhur İttifakı’nın, “Millet İttifakı’nı dağıtmak uğraşlarını hızlandırdığı bir sırada, CHP’de; ikinci bir Turhan Feyzioğlu olayı yaşanmaz…

Prof. Dr. Turhan Feyzioğlu’nun bir seçimlik barutu vardı, 1967 attı; sonrası biliyorsunuz siyaseten yok hükmünde oldu. O yılların gazetelerini bir karıştırın, CHP içindeki (sağcılar) Feyzioğlu’nun Cumhuriyetçi Güven Partisi’ne destek oldular.

CHP’nin bugün solunda değil, sağında bir takım kıpırdamalar oluyor. Muharrem İnce bu “teknokrat” takımıyla nereye kadar gider..? Bilinmez!

***

Bundan önceki “Yeni Bir Parti mi?” başlıklı “ayrıntı”da değindim, bir defa daha bakalım:

Adnan Menderes ve arkadaşları “TEK” parti döneminin ürünü idi. Demokrat Parti’yi kurdular. Demokrat Parti, CHP’nin uyguladığı devletçi politikaya karşı çıktı, özel teşebbüsü önceleyen liberal bir siyasi duruşla meydanlara çıktı. Sigaranın (paketi) 5 kuruş olacaktı. Uygulanan liberal politika sonucu, sigaranın tanesini 5 kuruşa çıktı. Her mahallede bir milyoner yaratma taahhütleri vardı, -yoksulların sayısını artırarak- başardılar. Her nedense,  Demokrat Parti’nin çıkışı kırsalda karşılık buldu. O günün “kasketlileri” harekete destek verdi.

Bu, bugün mümkün mü?

Naçizane, düşüncemi soracaklar olursa (olmaz ya!) şunu söylemek isterdim.

Muharrem İnce’nin kasketi 1946-50’lili yılların imalatı değil, yeni.

Bugün, başından çıkarıp, önüne koymalı ve ne yapmak istediğini iyice düşünüp açıklamalı…

Tabii, alnı açık dolaşmak istiyorsa… 

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar