Ordu
DOLAR13.4467
EURO15.2804
ALTIN768.31
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

Çıkmayan canın hikâyesi

Artık bu noktaya geldik, bütün iplerin elimizden gittiği umutların tükenmeye yüz tuttuğu olumsuzluğun diz boyuna çıktığını üzülerek yaşıyoruz. Tabi ki bugün hesap günümü bence henüz değil. Geriye kalan yedi maçı da kazanmak yolunda savaşmak gerektiğini söylemek istiyorum. Yaşam devam ettiği sürece umut hep vardır.

Her zaman söylerim; futbol çok enteresan bir oyundur. Neyin ne zaman, ne olacağını anlayamazsınız. Enteresanlığı da buradan gelmektedir. Kimsenin hesaplamadığı bir olay sizin kaderinizi birden değiştirir.

Futbol her zaman bir sonuç oyunudur. Ne zaman ki sonuç alınmış son nokta konulmuş, o zaman tamama dersiniz. Baktığımızda daha oynanması gereken yedi maç 21 puan var alınmayı bekleyen. Tabi ki ipler sizin elinizde olmadığı için siz işinizi yapıp rakipleri bekleyeceksiniz. Yeni Orduspor bugün itibariyle ne yazık ki bu noktaya gelmiş bulunuyor. Yukarda belirttiğim gibi bugün hesap günü değildir. Sezon sona erdiğinde büyük alışveriş olacaktır. Bu olmazsa olmazdır. Yapmazsanız zaten sizden de iyi bir sonuç çıkmaz.  Sonuç olarak bu bir kurum takımı değil gibi görülse de öyle olmadığını herkes biliyor. Özellikle finans bağlarının tamamen Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edildiğini ve bu durumuyla da kamu takımı hüviyetindedir. Bu gerçeği yadsıyamayız. Harcanan her kuruşun bu şehirde yaşayan her insanın önünde hesabını vermek durumundasınız. Bakıldığında milyon TL’lerin döndüğü takımızda da, oyuncu grubunda da biraz daha sorumlu ve hesap verir olması gerekmektedir. Tribüne gelen insanların takımlarından güzel futbol ve sonuç beklemektedir. Başkada bir beklentilerinin olduğunu kimse söyleyemez.  

Takımlarından yüksek bir hedef bekleyen insanların tepkileri de yüksek olur. Sen kesinlikle şampiyonluk hedefiyle insanları şartlandırır sonrada arka, arkaya mağlubiyetler alırsan gelecek tepkiyi de göğüsleyeceksin. Yok, öyleymiş yok böyleymiş bahanelerini kimse dinlemez kardeşim.  Futbol geçmişi olmayan bir oyundur. Bu an çok önemlidir o anı yaşar insanlar, yarını çok düşünmezler. Geçen hafta seni eleştirip yuhalayanlar, bu maçı kazan seni göklere çıkarırlar. Aslında olması gerekende bu değildir ha. Fakat ülkemizde böyle saçma, tutarsız hatta acımasız spor kültürü oluşmuş. Özellikle Avrupa’da böyle bir kültürün olmadığını görüp yaşamaktayız. Futbolun görsel bir show olduğunu bir türlü özümsememişiz.  İzleyen sayılarındaki oranın farkı bu duruma çok açık bir örnektir. Avrupa’da sıradan amatör liglerde izleyen sayılarıyla bizim profesyonel liglerden daha çok insan izlediğini üzülerek görüyor ve izliyoruz.  Bu fotoğraf aslında aramızdaki farkı izah etmeye yetiyor diye düşünüyorum. En çok küfür ve hakaretin yapılıp cezasız kaldığı bir toplumsal olay futbol maçlarıdır. İnsanların en acımasızca hakaret edildiği bu oluşumları yapmanın da bir anlamı kalmıyor aslında. Şahsa neden küfür ediyorsun dediğinizde ben ‘’DESARJ’’ oluyorum diyebiliyor. Başkasının ailesine edilen küfürle deşarj olunuyor.

Öncelikle bunun bir oyun olduğunu ne zaman idrak edebilirsek,  işte o zaman bir adım öne çıkmış olacağız. İnatla bekliyorum. İnadına da Fair-Play demeye de devam ediyorum.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar