Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ÇİN MALLARINA BOYKOT ÇAĞRISI

           Katil Çin, çember altına aldığı Doğu Türkistan'daki katliamlarına her gün yenisini ekliyor. Pervasızlıkta sınır tanımayan Çinli faşist askerler, yardım kuruluşlarının dahi bölgeye ulaşımını engelliyor. Çin, Uygur Türklerinin uğruna yaşadığı her şeyi yok etti. Şimdi de uğruna öleceği şeylerin peşinde! İki yüzlü Batı, 'üç maymunu' oynayarak bu soykırıma seyirci kalıyor. Doğu Türkistan söz konusu olunca vicdanını duvara asıyor! Bu vahşeti protesto etmek için Çin mallarına yönelik kapsamlı bir “Boykot” çağrısı yapıyoruz. Gözden uzak olsa da gönülde mekan sahibi Uygur Türklerinin sesi olmaya var mısınız? Şöyle soralım, malını tükettiğimiz devlet, insan haklarına saygı duyuyor mu? Eğer başkasının hukukunu gözetmiyorsa tüketim tercihlerimizi mutlaka değiştirmeliyiz.

            Ülkemizde kalitesiz Çin malı olmayan bir ürün kalmadı. Bu ürünlerin ekonomiye, sektörlere, istihdama verdiği zararın boyutları her geçen gün biraz daha kabarıyor. Tam bir patlama yaşanıyor. Eksik ve denetimsiz ithalat nedeniyle mağaza rafları taklit ürünlerle doldu, aynı ürünleri Türkiye’de üreterek istihdam sağlayan, vergi ödeyen yerli üretici ise perişan oldu.

Canını seven dandik Çin mallarından uzak dursun! Çin eşyalarının tehlikesi sadece yerli sanayiye vurduğu ekonomik darbeyle sınırlı değil. Hastalık üreten bin bir çeşit malzemeyi yaşadığımız mekânlara her gün taşıyoruz. Farkına varmadan mağazadan elbise aldığınızı düşünüyorsunuz ama aslında elbise değil ''kefen'' giyiyorsunuz. Özellikle ucuzluğu bakımından bayanlar tarafından tercih edilen sağlık ve kozmetik malzemelerin kanser, alerji, solunum yolları gibi ciddi hastalıklara yol açtığı sır değil. Ameliyatta dikiş atarken kırılan iğneler, kopan iplikler, daha hastaneden ayrılmadan düşen diş dolguları ölüm açan kalitesiz tıbbi malzemeler sadece birkaçı. 

            Farklı sebeplerle beş defa gittiğimiz Çin'de her yaştan insanın sağlıksız şartlarda hiçbir sosyal güvencesi olmadan köle sisteminde çalıştırıldığına defalarca şahit olduk. Burada kesinlikle  kalite standardizasyonu ve  sahteciliğe karşı ceza uygulayabilecek bir resmi otorite yok. Sahtecilik 'Milli Spor' olmuş! Artık çoğu AB ülkesi, Çin’den binlerce mamulün ithalatını yasaklamıştır. Gelin paranızı çöpe atmayın! Satın alma kararlarınızda Türk Malını tercih edin ki; hem milli paramız ülkemizde kalsın, hem de işsizlik problemi yaşanmasın. Çünkü üretim ve tüketim uyumsuzluğunun giderilmesi, cari açığın azaltılması, işsizlikle mücadelede başarı kazanımı, yerli mallara yönelmekle mümkün. Ucuzluğu sebebiyle tercih edilen her bir ürün, ekonomik kayıp ve yıkımları beraberinde getirdiği ve çok sayıda yerli işçinin sokağa salınması manasına gelmektedir. Ev veya işyerlerinde habis ur gibi çoğalan Çin ürünleri karşısında savunmasız bırakılan Türk tüketicisi ve Türk nesli ciddi tehdit altındadır. Dolayısıyla alışveriş yaparken ''Ucuzdur vardır illeti, pahalıdır vardır hikmeti'' hesabı göz önünde bulundurmalıdır.

Dert zengini vicdan sahiplerine!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar