Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ÇİNLİLER TÜRKİYE'Yİ İSTİLA HAREKETİ BAŞLATTI!

Çin'in Türkiye üzerindeki emelleri tehlikeli boyuta ulaştı. Ucuz konut alarak Türkiye'den vatandaşlık alan Çinlilerin ana hedefi Türkiye'yi ekonomik açıdan teslim almak. 250 bin dolarlık gayrimenkul alımı karşılığında vatandaşlığın Araplara pazarlanması tartışmalara neden olurken, Çinliler de Türkiye'den benzeri şekilde ciddi gayrimenkul alımı yapıyorlar.

Gayrimenkul sektörüyle büyük uydu kentler kurarak İstanbul'u dört koldan istila etmeyi planlıyorlar. Çinlilere satmak için ev toplayan şirketler bile var. Planın ikinci parçasında her mahalleye bir Çin mağazası açmak ve böylelikle ticareti ele geçirmek var. İşgal sadece bununla sınırlı değil. Borç batağına saplanan yerli firmaları ucuza kapatıyorlar.

Avrupa'nın kendi içindeki çalkantılardan dolayı Balkanlar’ı boşlamasını fırsat bilen Çin parsel parsel Balkanları ele geçiriyor. İşe el attığı ilk ülke Hırvatistan. İkinci sıradaki ise Yunanistan. En büyük limanı Pire, şu anda Çinlilerin. Çin’in nüfuzu AB içinde “Eyvah! Ya Çin bizi bölerse?” korkusunu tetiklemiş durumda. Bu yüzden Pekin’in Avrupa’daki yatırımlarına yasal sınırlamalar getiriyorlar. Özellikle de Çin’in dünya liderliğine oynadığı bilgi teknolojisi sahasında.

Bilindiği üzere, Türkiye'de Çin mallarının girmediği sektör kalmadı. Artık büyük satın almalarla ekonomimizi kontrol etmeyi düşünüyorlar. Birkaç örnekle ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılır. Çin'in dev bankası ICBC (Industrial and Commercial Bank of China) Tekstilbank'ın yüzde 75,5 hissesini 668 milyon dolara satın aldı. Aynı banka, Zincirlikuyu'da bulunan Istanbul Tower 2005 projesini 594 milyon ve e-ticaret devi Alibaba, Trendyol’un yüzde 75’lik kısmını 728 milyon dolara aldı. 

Avrupa'ya yayılmak için Türkiye'nin yakınlığını kullanmak isteyen Çinli firmalar son yıllarda serbest bölgelere dadanmaya başladı. Hatta Gebze Organize Sanayi Bölgesi büyüklüğünde dev bir arazi için kolları sıvadılar. En kötüsü de şu; bu arazinin sadece kendilerine ayrılmış şekilde olmasını talep ediyorlar.

Bunların gözüne kestirdiği bir şehrimiz de Kayseri.  Şangay merkezli tekstil devi Texhong, Kayseri'de kurulu Başyazıcıoğlu tekstili komple satın aldı. Şirket yetkilileri, bu satışla diğer Çinlilerin de şehre akın etmelerini amaçladıklarını belirtti. Bu gaye doğrultusunda, işçilerin çoğunluğunu Çin’den getirdiler.

Çinlilerin, Türkiye’de iştahını kabartan asıl proje Kanal İstanbul.  Yalnızca kredi sağlama noktasında hevesli olmadıkları açık. Türkiye'nin, Çin’den alınacak krediler konusunda  dikkatli davranması gerekiyor. Çünkü Çin’in sicili oldukça bozuk. Borç tuzağı endişeleri ve bununla ilgili kötü emsaller çok. 

Fakat asıl dikkat kesilmesi gereken konu şu; inşaat altyapı işlemlerini üstlenip Çinlileri istihdam etmeyi ve ülkemizde Çinli nüfusunu artırmayı hedefliyorlar. Halen Türkiye'de 1200 civarında Çin firması var. Gözünü İstanbul'a diken Çinli yatırımcıların salgın dönemi sonrasında daha da artacağına şüphe yok.

Amerika'ya ve Rusya'ya dikkat ederken Çin tehlikesini göz ardı etmemek gerekiyor. 'Atı alan, Üsküdar'ı geçmeden' tedbir alınması gerekiyor. Benden söylemesi...  

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar