Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Çiseli Göl (Gerce Çağlayanı) ve Kaleboynu Obası

Yazının başlığı biraz uzun oldu. Köşenin adı ayrıntı olunca, okurların şeytanın hangi ayrıntıda saklı olduğunu bulmaları biraz zaman alacak…

CNN’in “Yeşil Doğa” program yapımcısı Güven İslamoğlu Ordu’ya geldi. Önce Melet Vadisi, Tarihi Kurul Yerleşkesi altındaki taşocağının doğaya verdiği zararı görüntüledi; sonra “gelin, gezin, mutlaka görün” kapsamı içinde Çambaşı obalarını dolaşıp, nokta vuruşlar yaptı.

Güven İslamoğlu,  Kaleboynu Obası’na gelince de önce “Yatık Ağacı” görmek istedi. Bir ağaç devrildikten 50 yıl sonra dallarından 14’ünün ağaç olup, o beden üzerinde yükselmeleri, yaşama şansı bulmalarını “mucize” olarak niteledi. Arkasından, dost/arkadaş/turzmci Enis Ayar’ın “Herkesin görmesini istediği ve fakat herkesten kıskançlıkla saklanması” gereken Ablaktaş’ına geçildi.

Oradan Ordu/Giresun sınırını çizen Turnasuyu Irmağı -Derin Vadi-ye, karşıdaki Kız Obası ile Beyalağı arasındaki yeşil doğanın ortasından sivrilmiş olan  “Buz Kayalıkları’na bakıldı.

Bitmedi, araçlara binildi, inişli çıkışlı toprak orman yolundan Turnasuyu ırmağına inildi.  (Burada küçük bir ayrıntıya dikkatinizi çekmek isterim. Çiseli Göl’e iki güzergâh gidişi var: Biri –tabii araçlarla- Gerce Obası’ından girip, Kaleboynu Obası’na geçen orman yolu… Diğeri ise, Kaleboynu Obası’ndan başlayıp -bir süre Gerce Obası tarafına geçen-, fakat; devamında tekrar Kaleboynu Obası’na dönen yoldan ırmağa inilen yol.

Irmak kıyısında park alanı yok. Ancak bir kütük taşıma aracının dönebileceği kadar bir açıklık var. 

Araçlarınızı kilitleyip orada bırakıyorsunuz. Giresun sınırları içinde yine Turnasuyu ile birleşen derede bir süre yürüdükten sonra, Çiseli Göl’e geliyorsunuz. Çiseli Göl’e suyun akışı  -yaklaşık- 15 metre yükseklikten... Tabii suyun düşüş hızı, gölden bir buhar bulutunun yükselmesine neden oluyor. Sanırım Çiseli Göl adını, bu buharın göl etrafına salınıp, serin bir esintiye sebep olmasından alıyor.

***

Bu uzun anlatımın sonunda “Yeşil Doğa”  program yapımcısı Güven İslamoğlu’na o gün söylediğimi, bugün herkese söyleyeceğim.

Çiseli Göl ya da (Gerce Çağlayanı) adına ne derseniz deyin, Giresun sınırları içinde Kız Obası, Beyalağı-Hamzabey Obası sınırlarından gelerek Turnasyu’na akan derededir.

Güven İslamoğlu’na, CNN’deki yayında “Gerce Çağlayanı”  derseniz, buna itirazım olacak demiştim. Geçte olsa bu itirazımı yapıyorum.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar