Ordu
DOLAR16.3297
EURO17.4607
ALTIN974.21
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ÇOCUK AĞLARSA...

           Cinayet tarihi binlerce karanlık sayfayla dolu. Çağımızda yaşanan bütün krizler, hak ihlalleri, ahlaki çöküntü ve yoksulluk toplumların en savunmasız kesimi olan çocukları etkilemektedir. Bu gezegende çocuk olmak çok zor. Dünyadaki cinayet kurbanlarının beşte birini ve silahlı çatışmaların en büyük zararını çocuklar görmektedir. Terörist örgütlerce kaçırılarak veya kandırılarak savaş meydanlarına sürüklenen, Afrika’da yaşanan kıtlık ve kuraklık sebebiyle ölümle burun buruna kalan çocukların durumu dehşet verici boyuttadır. 

            Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 2,7 milyon çocuk iç savaşın yol açtığı elverişsiz ortam nedeniyle hayatını kaybetmiştir. BM tarafından hazırlanan bir rapora göre, İsrail'in katil askerleri tarafından her yıl yüzlerce Filistinli çocuk silahla öldürülmektedir. Nijerya’da bir yılda 13 bin, Brezilya'da 11 bin çocuk cinayeti yaşandı. ABD'nin hava saldırıları sonucunda Afganistan'da sayısız minik beden soldu! Orta Afrika Cumhuriyeti’nde çatışmalarda sakat kalan, hayatını kaybeden çocuk sayısı yüz binden fazladır. Suriye’de rejim güçleri ve vekâlet savaşı yürütenlerce saldırılarda milyonlarca çocuk hedef alınmıştır. Son üç senede 15.000 hava saldırısına maruz kalan Yemen’de 6.000 çocuk hayatını kaybetmiştir. Katil Çin zulmündeki Türk yurdu Uygur'da ve Budist terörü altında inleyen Arakan'da mülteci kamplarında işkence, tecavüz ve ölüme maruz bırakılan çocuklardan haber alınamamaktadır. Avrupa’da bu masumların insan ticaretinin öznesi haline getirildiğine dair yaygın bir endişe hâkimdir. Fakir ülkelerden türlü vaatlerle kaçırılan çocuklar, dünyanın dört bir yanına para karşılığında satıldığı bilinmektedir. Sahra-altı Afrika’da 247 milyon çocuk aşırı yoksulluk altında yaşamını sürdürmektedir. Ahlaki değerlerin hiçe sayıldığı, ahlaksızlığın hak savunuculuğu olarak yansıtıldığı bir çağı teneffüs etmekteyiz. Vatikan’ın ve ona bağlı kiliselerin çocuk istismarları uzun süredir dünya gündeminde. Papalık, bu konuda sağıra yattı, “iftira” diyip hadisenin üzerini örtme yolunu seçti.

            Dünyada çocuk bayramı kutlayan tek ülke olmakla iftihar eden Türkiye, çocuğa hak ettiği değeri veren bir ülke midir? Çocuk koruma politikası ve programları medeniyetin neresinde? Çocuklara dönük gelişen suç davranışlarına verilen cezaların yetersizliği, adli sürecin işleyiş şekli tartışmaya açıktır. Çocuğun uğradığı mağduriyetin hayatına olan etkisini sıfırlayacak şekilde bir hukuk ve sosyal destek sistemi yüzümüzü güzel günlere çevirmemizi sağlayacaktır.

           Kriz yönetimi konusunda yaşadığımız son salgın ortada. Düşünmeyen, üretmeyen fakat birtakım kartvizitlerle kurumların kürsülerinde kadrolaşan liyakatsizler de ortada. Çocuklar ağlarsa dünya ağlar! Çocuk ışıktır, çocuksuz dünya karanlıktadır! Hesap saati geldi. Hunharca hayatı talan edilen, yetiştirme yurtlarında şiddete uğrayan kırık saçlı çocukların intikamını ''gözle görünmeyen bir ordunun'' alacağı belliydi. Salgını böyle okumak gerekiyor...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar