Ordu
DOLAR13.4726
EURO15.2894
ALTIN793.64
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ÇOCUK PARKLARI KAPATILSIN

            Her gün şehir genelinde binlerce çocuğun girip çıktığı ve oyun oynadığı alanlarda hijyen   insafa terk edilmiş vaziyette. Hiçbir denetim yok! Virüs, mikrop, bakteri bu parklarda çocuktan çocuğa yayılıyor... Risk çok büyük. Çocuk parklarında kullanılan araç gereçlerin hastalık bulaşmasındaki rolü büyük. Gelişimini tamamlamayan yetişme çağındaki çocuklarımız pek çok mikrobu bünyelerine 'kabul etmeye' hazır.

            Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 insan hayatının her kenarını, köşesini alt üst etti. Artık kurallar ve şartlar değişti. Elbette bu olumsuz gelişmeden çocuklar da nasibini aldı. Sağlıklı nesillerin yetişmesi hedefiyle çocukların zamanlarını geçirdiği parklarda cıvıl cıvıl seslerin havada uçuştuğu günler yerini derin ıssızlığa bıraktı. En fazla vaka olan iller kıyaslamasında Ordu, yüksek artış hızıyla göze çarpıyor. Çocukların pek çok gelişim alanını destekleyen önemli bir araç olan oyun parkları, çocuklar için 'hürriyet' günü olsa da ebeveynler için gerginlik günü oluyor. Çünkü her anne-baba çocuğuna virüs bulaşmasından endişe ediyor. Oyunlar sırasında çocuklara mesafeyi korumaları konusunda ikazda bulunmak ve buna uymalarını beklemek imkansız. Çocuk oyun parkında hiçbiri diğerinden uzakta durmaz. Zaten bu parkların 'ruhuna' aykırı. Virüsün metal yüzeyler üzerinde günlerce yaşadığı göz önüne alındığında, çocukların da buralara temas etmeden oyun oynaması mümkün olmadığından en güvenli yöntem parklardan uzak durmak.

            Önceliği her zaman hayatımızın vazgeçilmez parçası olan çocuklara verdiğimiz için onların sağlığını her şeyin üstünde tutuyoruz. O nedenle yerel yönetimler geleceğimizin teminatı çocuklarımız için bir an evvel doğru adımları atmalıdır. Çocuklarımızın sosyal hayata karışmaları ve eğlence aktivitelerini sürdürmelerine kısa bir süre ara vermeliyiz. Devletimizin yapmış olduğu düzenleyici sağlık kuralları çerçevesinde çocukları toplu oyun alanlarından uzaklaştırmamız gerekiyor. Salgın nedeniyle yaşanan sorunların en üst seviyeye ulaştığı bir dönemde acilen çocuk oyun parkları kapatılmalı. Hatta site bahçesinde bulunan oyun sahaları bile yasak kapsamına alınmalı. Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde parkta arkadaşlarıyla oyun oynayan bir çocukta korona virüs tespit edilince, 32 dairenin bulunduğu 8 katlı bina karantinaya alınmıştı. Yetkililer çağrıma kulak versin. Ölüm oranları hız kesmeden artıyor. Durum çok ciddi, gevşekliğe gelmez. 'Yarın' geç olabilir! Benden söylemesi...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar