Ordu
DOLAR16.8253
EURO17.5807
ALTIN979.79
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

ÇOCUK PARKLARINDAKİ TEHLİKE

Araştırmalara göre parklarda bulunan kum havuzlarında tuvalettekinden 2000 kat fazla bakteri ve mantar tespit edilmiş. Uzmanlar fiziksel aktivite alanlarının başında gelen çocuk parklarındaki plastik zeminlerin astım ve kanser riskini artırdığı konusunda uyarıyor. Bilimsel araştırmalarla da desteklenen bu ikazın tehlike seviyesinin yetkililer farkında mı? Çocuklarınızı götürdüğünüz parkların zeminlerine artık daha dikkatli bakın.

 

Çocukların pek çok gelişim alanını destekleyen önemli bir araç olan oyun parklarının zemininde suni kaplama malzemelerinin kullanımı son yıllarda ciddi bir artış gösterdi. 60’lı yıllarda ilk defa spor sahaları için geliştirilmiş suni yüzeylerin oyun parklarında kullanılmaya başlamasının en önemli sebebi açık alan oyun parklarının az olduğu şehir merkezlerinde çocuklara dışarıda fiziksel aktivite imkanı sağlamaktı. Gelinen noktada bütün oyun parklarının bu malzemelerden yapılması, çocukların ayaklarını çimlere, toprağa basma keyfini ortadan kaldırdı.

 

Avrupa’da yapılan bir araştırmada parkların zemininden alınan lastik numunelerinin çoğunda yüksek düzeyde PAH zararlı kimyasalı içerdiği tespit edildi. Sıcağın etkisiyle havaya karışabilen PAH maddelerin solunum yoluyla çocukların vücutlarına alma riskini doğurduğu sonucuna varıldı. Araştırmacılar geri dönüştürülmüş lastikten yapılan oyun parkı zeminlerine “sınırlama getirilmesi veya tamamen yasaklanması” sonucuna vardılar. Uzmanlara göre, parklarda geçirilen eğlenceli zamanların kâbusa dönüşmemesi için çocukları bekleyen tehlikelere karşı gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Çocuk hastalıklarının oluşmaması için çocukları parktaki kumlardan uzak tutmak, park sonrası ilk fırsatta ellerini yıkamak ilk sırada yer alan önlemler arasında. Yetişkinlere göre gelişme aşamasındaki küçük bedenlere daha fazla zarar veren kimyasallarla çocuğunuzun temasını ciddi ölçüde azaltmanız mümkünse tamamen bitirmeniz çok önemli.

 

Avrupa Standartlar Birliği CEN tarafından hazırlanan EN 1176 standartlarına göre salıncağın yüksekliğinden, çevre koruma bandının çapına, kaydırak merdivenlerinin basamak aralığından, oyuncakların birbirine uzaklığına, yükseklikleri ve uzunluklarına kadar oyun alanlarında kullanılan ekipmanlar, çocukların yaş ve cinslerine göre standartlarla belirlenmiştir.

 

Resmi yetkili ve etkililere soruyoruz. Çocuk parklarının denetimi ve bakımı hangi sıklıkla yapılmaktadır? Parkları tinerci, uyuşturucu ve kötü niyetli kişilerden korumak için ne tür tedbirler alındı? Bilimsel ölçütlere uymayan bakımsız çocuk bahçeleri derhal kapatılmalıdır. Çocuk parkları sadece oyun alanları değildir, aynı zamanda eğitimin bir parçasıdır. Çocuklarınızın doğaya temas etmesine izin verin, fakat anlattığımız önlemleri de almayı sakın ihmal etmeyin. Her detaya dikkat!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar