Ordu
DOLAR13.8323
EURO15.6036
ALTIN791.26
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

ÇOCUKLAR SOKAKTA OYNASIN

Eğer yaşınız 40’ların üstündeyse “Bizim zamanımızda...” diye başladığınız cümlelerin çoğu açık alanda geçer. Anneniz sizi balkondan çağırana kadar arkadaşlarınızla oynamaya devam ettiğiniz, “5 dakika daha!” diyerek onları ikna etmeye çalıştığınız dönemin artık çok uzağınızdayız. Gelinen noktada çocukları hafta sonları parka götürmek yetmiyor; yetemiyor. Artık çocukların sokakla ilişkisi kesildi!

Çocukların içeride ve dışarıda geçirdikleri zamanı dengelemenin önemine

Oyun çocuk için temel ihtiyaç. Bir neslin evlere akşam ezanından önce girmelerine engel olan pek çok oyunu şimdiki çocuklar ne yazık ki bilmiyor. ''İnsan konservesi'' apartman dairelerine sıkıştırılmış çocukların içeride ve dışarıda geçirdikleri zamanı dengelemenin yegâne yolu dijital oyunlarla yalnızlaştırılan çocukları yeniden sokaklara çekmektir. Geleneksel çocuk oyunlarının hafızalardan silinmesinde en etken rollerden biri şehirleşme diğeri ise güvenlik problemidir. Eskiden sabah sokağa çıkar akşam eve zor girerdik. Büyükler bir kere bile olsa kaçırılma ihtimalini düşünmezdi. En fazla ''komşunun evine televizyon seyretmeye gitmiş, onun güzel yemeklerinden yemiştir'' diye düşünülürdü. Oysa şimdi öyle mi? Zamanının büyük kısmını bilgisayar karşısında geçiren çocuk, aile içi iletişimler yerine kişilik gelişimlerine hizmet etmeyen dandik oyunların esiri olmaktadır.

Sokakta oynanan unutulmuş oyunları onlara yeniden hatırlatmak için anne babalara önemli görevler düşüyor. Oyun sadece bir eğlence değil eğitim, paylaşım, doğal etkileşimdir.  Teknolojik bağımlılıklarını azaltmak ve onları sağlıklı bir ruh ile büyütmek için oyun etkili bir araçtır. Çocukların açık havada zaman geçirmeleri, güneşten faydalanmaları kemik sağlıkları ve fiziksel aktivite açısından çok önemli. Duvarlar arasında sürekli dönüp duran kirli havada nefes almak yerine, etrafta koştururken, her seferinde bütün ciğerlerini dolduracak kadar bol temiz hava yutmalılar. Bilhassa kumda oynanan oyunlar çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimi için harika bir araç. Hatta kumda oyun, birçok ülkede çocuklara uygulanan terapilerin çok önemli bir parçası. Üzeri yapış yapış parmak izleriyle dolu plastik oyuncaklara dokunmak yerine, çimenlerde yuvarlanıp, toprakla, ağaçla uğraşıp kalp atışlarını hızlandırmalıdır.

Yeni şehirleşme modeli onların çocuk olma haklarını ellerinden aldı. Her boş araziye beton yığınlar yükselterek, sokakları arabaların istilasına bırakarak çocukların dışarıda oynama fırsatı tanınmadı. Beton/asfalt çocukların çimene basma hakkına el koydu. Tabiatla olan bağların koparılması yetmezmiş gibi tam gün okul programı nedeniyle oyun saatleri de azaltıldı.  Oyun mekânları ve zamanları ellerinden alınan çocukların en temel hakkı, yani çocuk olma hakkını ellerinden alındı. O mutlu çocuklar yok artık. Yaşadığı dünyanın, içinde bulunduğu toplumun gerçeklerine, meselelerine yabancı, merhamet hisleri törpülenmiş saldırganlığa eğilimli gençlik türedi.  

*

Buradaki kelimeler kanatlanarak tüm kâinatı dolaşıp çocukların kalbine insin!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar