VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİ ETKİLEYEN BU KONUYA DİKKAT

Eğitim sisteminin çarpıklığı tüm Türkiye’de etkisini bütün okullarda gösterirken  Hayata Hazırlanmanın eşiği sayılan ve sınavsız girilen Liselerde kendini iyiden iye hissettirmeye başladı. Tüm Türkiye’yi de ilgilendiren bu konu Perşembenin güzide liselerinden biri olan ve son beş yıldır sınavsız öğrenci kabul etmeye mahkum edilen Zehra Şelale Anadolu Lisesi. Öncelikle şunun bilinmesini isterim yazım bir karalama kampanyası değil gerçek bir araştırmanın yansımasıdır. Bu dönem 2.sınıfta kaldığını annesinden öğrendiğim yukarıda adını zikrettiğim okulun 2. Sınıf öğrencisini daha önce annesinin ona aldığı benim telefonumdan pahalı telefonu fark ettiğimde tanıştığım öğrencinin sene sonunda sınıfta kaldığını duyduğumda annesinin okulu suçlayarak başlayan konuşmasına tanık olduktan sonra yaptığım araştırma neticesi öğrendiklerimi sizlerin de bilmesini istedim.

Bu konuya çok üzüldüğümden gerçeği öğrenme adına yaptığım araştırma neticesinde bahse konu okulun toplamda 377 öğrencisi, üç tane 9.sınıf üç tane de 10.sınıf olduğunu öğrendim.  9-A sınıfında 1 kişi devamsızlıktan 5 kişi sınıfta kalmış,9-B sınıfında ise 8 kişi sınıfta kalmış,9-C sınıfında ise  1 kişi devamsızlıktan 5 kişi sınıfta kalmış,10-A sınıfında 5 kişi sınıfta kalmış 10-B sınıfında 1 kişi devamsızlıktan 4 kişi sınıfta kalmış ve 10-C sınıfında ise 11 kişi sınıfta kalmış yani o lisede bu yıl 41 kişi sınıfta kalmış  bu okul geçtiğimiz yıllarda sınavla öğrenci alırken  sözü Perşembe Sosyal Bilimler Lisesi ile adı zirvede anılan ve ilçe eğitim başarı puanlamasında lider okullardan biri olan bu okula hiç yakışmıyor, lütfen  kimse yanlış anlamasın bu ucube eğitim sisteminin uygulamasında  öğrencilerin bu duruma düşmesinde okulun hiçbir öğretmeninin  suçu kabahati yoktur kimse öküzün altında buzağı aramasın bunu zaten bilenler biliyor. İşi çok iyi bildiklerini söyleyen ulemalar üst akıl zatlar ne zaman ki 4+4+4+4 programını dayatmaya başladılar bu gibi liseler adına işin moku çıktı ve öğrenciler sapır sapır dökülerek  böyle liselere sınavsız girdiler kendini kurtaran temeli  yani bek raundu sağlam olanlar paçayı kurtardılar  gerçi onların içinde de  durumu kıl payı kurtaranlar var ya o da eğitimciler adına  başka bir çile işte sınavsız girilen bu liselerde okumayı  yazmayı beceremeyen  öğrenciler mi istersiniz oturduğu sırayı yakanı mı yoksa sınıfa alkol sokanı mı istersiniz yahut ta ders çalış diyen velisini polise şikayet etmekle tehdit eden öğrenciyi mi bilmek istersiniz sınavsız girilen bu gibi liseler öğrenci bolluğu yaşarken meslek liseleri öğrencisiz kalıyormuş , okul yönetimi öğrencilerinin durumunu görüşmek için velileri okula toplantıya davet ediyormuş  olacak bu ya aksine durumu iyi olan öğrenci velileri toplantıya geliyormuş durumu kötü olan öğrenci velisi toplantıya gelmiyormuş tam bir TEMEL FIKRASI GİBİ gülerim ağlanacak Velilerime .

Neye ağlıyorum biliyor musunuz  bu sisteme rağmen öğrencisi için çabalayan onlar için çırpınıp ağlayan okul yöneticilerime ve öğretmenlerime ve okumaya ant içmiş öğrenci çocuklarımıza ağlıyorum.  Aslında konu çok uzun ve beni aşıyor bunu biliyorum konu Milli Eğitim Bakanlığının derhal üzerine düşmesi gereken bir konu  TBMM kürsüsünde örnek teşkil ederek  anlatılacak konu yani sayın vekillerin konusu bakanların konusu, konu ziyan olan genç öğrencilerin kaybolup giden gençliğin konusudur konu çocuğunu düşünen velilerin konusudur, konu yaşın yanında yanan kuru yani çalışkan öğrencilerin ziyan olması konusudur, konu kendini ateşe atan öğretmenlerin ve yöneticilerin konuşurdur, konu Zehra Şelale  Anadolu Lisesinde  müdür olarak görülen kadronun başka bir lisede geçici görevde görülmesi konusudur  Velhasıl Kelam konu Ülkenin Ucube Eğitim Sisteminin tekrar Elden ve Gözden geçirilmesi konusudur. 

Lütfen Eğitimin başında olan zatlar şu geçen beş yılda liselerden mezun ettiğiniz öğrencilerinizin Sınavla girilen Liselilere karşı Üniversite sınavlarında nasıl nal topladıklarını görün görün de uyanın .Bu anlatmaya çalıştığım konu Türkiye’de sınavsız girilen Liselerin Ortak Sorunudur ve  Derhal çözüme ihtiyacı vardır. Kim bilir benim canım ülkemde bu duruma düşmüş can çekişen  Eğitim Öğretimde bir zamanlar Kartal olan ne okullarımız vardır Yazık Çok Yazık Üzülmemek Elde değil. Yazım Sözüm Arif Olana. Arif Olan Anlar.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar