Ordu
DOLAR19.1714
EURO20.9389
ALTIN1221.9
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Çok denklemli problem

Ordulular için Durugöl, çok bilinmeyenli denklem oldu.  Büyükşehir meclisi toplandı çözüm tamam dendi. 74 dekarın fazlasını verdik azını aldık ama Durugöl kurtuldu!

Durugöl mahallesi caddelerine “Durugöl kurtuldu” afişleri asıldı.

Tabii bunlar 2022 yılında kaldı. 2023 yılının Ocak ayı Mimarlar Odası Ordu Şubesi Başkanı Havva Güner Eriş haklı olarak bu kurtarma operasyonuna karşı muhalefetini sürdürdü ve dedi ki: Durugöl Mahallesi’nde  Durugöl’e 150 metre uzaklıkta mülkiyeti Büyükşehir Belediyesi’ne ait AVM yapmak için temeli açılmış olan alanı  TAKAS için önerin ve Durugöl’ün arazisinin çoğunu verip azını almak gibi ağır bir vebalden kurtulun.

***

Şu saatte, Mimarlar Odası Ordu Şubesi Başkanı Havva Güner Eriş’in mülk verip mülk alma(TAKAS) önerisinin, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. M. Hilmi Güler’e ulaştığını ve değerlendirileceğini umuyorum.

***

Bilmeyenler için hatırlatmakta yarar var: Yanlışta ısrar etmemek erdemdir.

Şunu kabul edelim; Durugöl’ün kamuya  kazandırılması için yeterli hassasiyeti önceki Belediye Başkanı Enver Yılmaz  göstermedi.  Çok katlı binalar için  Durugöl alındı, satıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şehirlerin imar dokusunu bozan çok katlı binalara karşı olduğunu açıkladıktan sonra, Türkiye genelinde bu tip uygulamalar belediyelerce dikkate alınmaya başladı. Nitekim. Kirazlimanı Mahallesi’nde yapımı başlayan ve epey yüksek katları tamamlanan Belde Evleri yıkıldı.

Dr. M. Hilmi Güler her türlü mali riski alarak Belde Evlerini yıkarak, önemli bir sinerji yarattı. Durugöl’ün Durugöl olarak kalması için de aynı mali risklerin alınması artık kaçınılmaz olmuştur.

***

Y ve Z kuşağı gençler bilmezler bir zamanlar Durugöl mahallesi pirinç arpa tarlaları idi. Melet Irmağı şimdiki bentler içine alınmadığı yıllar taşkınlar Durugöl’ü beslerdi. Durugöl bu beslenmeden bugün yararlanamıyor. Yararlanamıyor demeye de dilim varmıyor. Dr. M. Hilmi Güler’in  Melet’te gondollar gezecek projesi vardı. Bu proje pekala, Durugöl’e  açılan bir kapı ile Ordu’ya kazandırılabilir.

***

Günü kurtarmak değil, ufkumuzu genişletecek yüzyılı, binyılı kurtarma projelerine ihtiyacımız var.

Bizler günü gelir gideriz,  eserlerse kuşaklar boyu kalır.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar