Ordu
DOLAR9.516
EURO11.0919
ALTIN546.38
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

Çok mu yani?

Dünkü yazımda, ABD’de tedavi olduktan sonra dönen SMA hastası Demir Ali ile gereken paranın toplanıp tedavi olabilmesi için kampanya düzenlenen Mirza bebekten söz etmiştim.

Bazılarının haklı olarak, “Başkaları yok mu? Sadece Mirza bebek mi yaşama tutunmak için çırpınıyor?” diye sorabileceğini belirterek, bu konuyu da tartışmamız gerektiğini söylemiştim.

Önce şunu hatırlamamızda fayda var diye düşünüyorum; birleşmek, el ele vermek, bölüşmek, paylaşmak yerine bencilliğin ön aldığı bir çağda yaşıyoruz ne yazık ki!

Üstelik yaşam yerine ölümün yüceltildiği; yaşatmak yerine yok etmenin tercih edildiği bir çağda bu! Zaten ne geliyorsa, paylaşmayı beceremediğimiz için geliyor başımıza! Ne varlığı paylaşabiliyoruz ne de yokluğu.

Düşünebiliyor musunuz dünya nüfusunun neredeyse yüzde 30’u obez. Üstelik dünya genelinde 1980’den bu yana yüzde 100 oranında artmış obezite.

Her yıl obezitenin neden olduğu hastalıklar yüzünden ölenlerin sayısı da 2.8 milyonu aşmış. Üstelik bu sayının 92 milyonu aşması bekleniyor 2050 yılında. 

Genellikle dengesiz beslendikleri ve ihtiyaçlarından fazla gıda tükettikleri için obez oluyor insanlar. Peki ya gıda ihtiyacını gideremeyenler?

Açlık çeken insan sayısının 690 milyona ulaştığı 2019 yılında, 135 milyon insan da ölümle yüz yüze gelmiş açlık çektiği için!.. Başta ABD olmak üzere sıklıkla zengin ülkelerde görülen obezite için insanlar çare ararken, Afrika ve Asya her saniye kırılıyor açlıktan!

BM verilerine göre, yeryüzünde 821 milyon kişi açlıkla karşı karşıya, her 7 saniyede, bir çocuk ölüyor açlıktan! Acı olan, 375 milyar dolar karşılığında küresel açlık ortadan kaldırabilecekken, zengin ülkelerin her yıl bunun iki katı değerindeki gıdayı israf etmeleri!

Ben de düşünmüyor değilim; neden devletler SMA ve benzeri hastalıkların tedavisini üslenmiyor da, aileleri çocuklarının hayata tutunabilmesi için yardım kampanyası düzenlemek zorunda kalıyorlar, diye.

Çünkü sağlığa değil, silahlanmaya kaynak ayırıyor ülkeler! Zengin olanlar dünyayı yönetmek, yoksul olanlar ise onlardan korunmak için.

2019 yılında ABD, 1.9 trilyon dolarlık bütçenin yüzde 61’ini, yani 732 milyar dolarını ayırmış askeri harcamalara. Sağlık yatırımlarına ayrılan kaynak ise sadece yüzde 5, yani 96 milyar dolar.

Bir düşünün hele; ABD’nin insanların ölümüne neden olan bir sektör için ayırdığı kaynak, insanları yaşatmak için ayırdığının 12 katından daha fazla! Bir başka deyişle, ABD’nin silahlanmaya ayırdığı kaynağın yarısıyla, yeryüzündeki açlık sorunu çözülebiliyor.

Böyle bir dünyada yaşarken, ailesi Mirza bebeğin tedavisi için yardım kampanyası başlatmış, duyarlı insanlar buna omuz verip desteklemiş, ben de iki satır yazı yazmışım bu konuda, çok mu yani?

Yardım için IBAN: TR 67 000 4 6002 3088 8000 2436 11

Alıcı: Banu COŞKUNER (Halası)

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar