Ordu
DOLAR15.8421
EURO16.7461
ALTIN926.83
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

 “Çöp kırıldı”

Meslek büyüğümüz duayen gazeteci Oktay Ekşi’nin “Gazetecilikte Geçen O Yıllar 3” kitabı uzun bir süredir yazı masamın üstünde. “Gazetecilikte Geçen O Yıllar” kitabını bir çırpıda okuyup, rafa kaldırmak isteseniz de bu mümkün olmuyor. Oktay Ekşi’nin anlatımıyla: “Halkın Gerçekleri Öğrenme Hakkı” ertelenemez, yok sayılamaz!

Nitekim Hürriyet Gazetesi’nin 10 Ocak 1981 tarihli sayısında yayımlanan “Yeni Yeni Zamlar Geliyor” manşet haberi 41 yıl sonra bugün, tam da günümüzün bir gerçeğine dikkati çekiyor.

***

Çöp kırıldı(*)

“Bu ortamda bir gazetenin zamlarla ilgili manşet atarak haber yayımlaması herhalde tepkiye yol açabilirdi. Ancak sayısız defa bu tür haber yayımlamış olan bir gazeteyi yönetenlerin o alışkanlıklarını bir günde terk etmeleri herhalde beklenemezdi. Nitekim Hürriyet'in 10 Ocak 1981 tarihli sayısında yayınlanan, “Yeni Yeni Zamlar Geliyor” başlıklı manşet haber askerleri çılgına çevirmişti.

Haberde, “Tekel, THY, kâğıt, çimento, elektrik, Pet-Kim, DDY”ye zamların kesinleştiği, Tekel ürünlerine yüzde 40, elektriğe yüzde 10, THY’ye yüzde 30-40, kâğıda yüzde 30, çimentoya yüzde 20, Pet-Kim ürünlerine yüzde 10-25, DDY bilet ücretlerine de yüzde 40-50 arasında zam yapılacağı” bildiriliyordu.

Haberi Hürriyet'in Ankara Bürosu vermiş, üstelik yapılacak zamlan tek tek göstermişti. Örneğin THY’nin Ankara-İstanbul bilet fiyatı 32 lira 50 kuruştan 45 liraya, uzun Maltepe sigarası 37,50 kuruştan 55 kuruşa, 70’lik Yeni Rakı 350 kuruştan 500 kuruşa, 70’lik Chivas Regal viski 15 liradan 20 liraya yükselecekti.

Haber doğrusu iyi işlenmiş, zam yapılacağı bildirilen maddelerin resimleri de konmuştu. Haber yayımlanınca İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Orgeneral Necdet Üruğ’dan gazeteye “ültimatom” geldi:

Ertesi gün haber, Hürriyet gazetesi tarafından aynı yerde, aynı puntolarla YALANLANACAKTI.

Ertesi günkü Hürriyet’te:

“Hükümet Zamma Karşı Çıktı. Bakanlar Kurulu Yayınladığı Bildiriyle Zam Haberini Yalanladı” başlığı atılmıştı.

Bu tabii komutanları tatmin etmedi. Çünkü onlar “haberin yalanlandığını” değil, “haberin yalan olduğunun yayımlanmasını” istiyorlardı.

***

(*)“Gazetecilikte Geçen O Yıllar 3” (Doğan yayınları, birinci baskı, Ekim 2021)

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar