Ordu
DOLAR18.6455
EURO19.6842
ALTIN1078.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Çöplük “Ekmek Diyarı”nı bitirdi…

Son yıllarda bölgede mantar gibi çoğalan vahşi çöp toplama alanları, yaylalarda hızla çoğalan ucube binalar ve denizi doldurma amacıyla açılan taş ocakları Karadeniz’in yeşilini hızla solduruyor.

Siyaseten sahipsiz belde ve ilçelere kurulan çöp depoları ve taş ocakları Karadeniz halkını canından bezdirdi, sağlığı ciddi boyutta tehdit ediyor. Bir yanda her yıl yaz mevsiminde yaşanan sel felaketi, diğer yanda yargı kararları hiçe sayılarak yasa tanımaz şekilde yapılan adına Modern Katı Atık Tesisi denilen, ancak vahşi depolama alanından öte gidemeyen çöplükler.  Doğaya hoyrat tutumun bedelini her yıl yaşanan sel ve can kayıplarıyla ödüyor Karadeniz.

O çöplüklerden biri de Giresun’un “Ekmek Diyarı” Çavuşlu beldesinde bulunuyor.

Bir zamanlar temiz suyu, birbirinden lezzetli balıkları ve ekşi mayalı ekmeği ile örnek gösterilen Çavuşlu, çöplük inadından ötürü yaşanmaz konuma geldi. 6 yıldan bu yana Giresun ve ilçelerinden toplanan çöpler, sözde Modern Katı Atık Tesisi diye tanımlanan ancak, vahşi depodan öteye geçmeyen çöplükten yayılan keskin kötü koku soluk aldırmıyor. İçme suyuna karışan atık su halkın sağlığını tehdit ediyor.

Son olarak Ordu 2’inci İdare Mahkemesi tesisin mevzuata uygun olmadığı,   depolama yönteminin hava, su ve toprakta kirliliğe yol açtığı, kurulum aşamasında alınan ÇED raporunun hukuka aykırı olduğunu belirtilerek ÇED raporunun iptaline ve tesisin faaliyetinin durdurulmasına yönelik karar aldı. Karar üzerine Görele Cumhuriyet Başsavcılığı da tesis yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.  Lakin, yargı kararına karşın beldeye çöpler yine boca ediliyor. Yargı kararını takan yok. Halkın yargı kararlarını esas alarak yaptığı itiraz valilik tarafından görmezden geliniyor. AKP üst yönetiminin tercihi ile inatla 6 yıl önce kondurulan çöplük artık dayanılmaz halde. Yazın fındıkçıların gelmesiyle nüfusu 20 bine ulaşan belde halkı yasal mücadelesini sürdürmeye kararlı.

Ordu’nun Çaybaşı ilçesi İlküvez beldesine yapılmak istenen çöplüğe karşı köylüler ekmeğini, suyunu ve en önemlisi sağlığını koruma adına aylarca mücadele etti, dipçiklendiler. Ne var ki sonuç alamadılar.  Onların yürüttüğü savaşım ulusal medya ve televizyonlarda manşet haber olarak yer aldı. Dediğim gibi sonuç çıkmadı.

Çavuşlu ve İlküvez sadece iki örnek. Bunun gibi çok sayıda çöplükler var Karadeniz ve yurtta. Çöplerin temizlenmesi, ortadan kaldırılması elbette gerekli. Ancak böylesi vahşileri değil, Avrupa’daki gibi enerji üretenlere gereksinim var. Bir de halkla inatlaşmamaya…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar