Ordu
DOLAR18.6326
EURO19.5202
ALTIN1053.5
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Çöplük terk ettiriyor…

Ekmeği ile ünlü Karadeniz’in şirin beldesi, yargı kararları göz ardı edilerek bir inat uğruna bitirilmeye çalışılıyor.

Giresun’un Çavuşlu Beldesi’nde yoğun tepkilere karşın 2016 yılında faaliyete geçirilen Katı Atık Bertaraf Tesisi, halkı isyan aşamasına taşıdı. Önceden Karadeniz Sahil Karayolu’nda kullanılan kayalar için açılan taş ocaklarında patlatılan dinamitlerden ötürü canı yanan belde sakinleri bu kez de içme suyunu kirleten, yaydığı kötü koku ile soluk aldırmayan çöplükten darbe yedi.

Yapımı gündeme geldiğinden bu yana şiddetli itirazlarını çeşitli platformlarda gösteren Çavuşlu halkı, yargıya başvurarak sözüm ona modern olan, ancak vahşi çöp toplama alanından öte geçemeyen Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne karşı yasal mücadelesini sürdürüyor. Son olarak Ordu İkinci İdare Mahkemesi tesiste gerekli önlemlerin alınması ve faaliyetlerin sınırlanması yönünde karar verdi. Danıştay 6. Dairesi de bu kararı onaylayarak beldede yaşayanların yakınmalarına hak verdi.

Ordu İkinci İdare Mahkemesi tarafından atanan bilirkişinin hazırladığı raporda çevre kirliliği saptandı. Ne var ki, Giresun Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü teknik personelinin raporunda ise çevre kirliliği bulunmadığı belirtildi. Ne yaman çelişki…

Yargının iki net kararına rağmen Giresun’un ilçelerinden TIR’larla taşınan tonlarca çöp buraya dökülmeye devam ediyor. Çöplükten sızan zehirli sular şebeke suyuna karışıyor, haşereler adeta cirit atıyor. İnsan sağlığı tehdit altında. Yerleşim birimine çok yakın olmasından dolayı çöplükten yayılan kötü koku, bazı günler soluklanmayı engeller boyuta ulaşıyor. Halk, beldede neredeyse burnunu tutarak sokaklarda geziyor.

Hal böyle iken, bırakın gerekli önlemlerin alınmasını vahşi çöp toplama alanında kapasite artırımı yapılıyor. Yani, “mevcut çöpler yetmedi daha fazlası getirilsin” denilerek öfkesi dinmeyen Çavuşlulularla resmen dalga geçiliyor.

Onca eylem ve yasal mücadeleleriyle hak arayışlarını sürdüren halk, seslerinin duyulmamasından “pes” etme aşamasına geldi. Öyle ki beldeden göçler yoğunluk kazandı.  Şirin yerleşim birimi göç alması gerekirken, göç verir konuma dönüştü. İnsanlar umudunu kesmiş olmalı ki, birer birer baba ocağından kaçıyor.

Çavuşlu Belediye Başkanı Fatih Duzcu, taş ocağı açılmadan önce belde nüfusu 5 bin iken, sonrası 3500 düştüğüne vurgu yapıyor. Çöplüğün faaliyete geçmesiyle birlikte nüfus 2 bine kadar geriledi. Yıllardır “Ekmek Diyarı Çavuşlu” da yaşayanlar, doğa kadar canlı düşmanı olan zehirli çöplükten kurtulabilmek için yurtlarını terk ediyorlar.

Oysa, Çavuşlu bir zamanlar ekşi maya ekmeği,  balığı, görkemli yeşili, temiz hava ve deniziyle herkesin imrenerek baktığı güzel bir beldeydi. Yazık ettiler. Önce taş ocağı ardından çöplükle kıydılar bu güzelliğe. Ne olursa olsun, Çavuşlulular yargıda hak arayışlarını kazanarak,  beldenin eski haline kavuşacağı inancını yitirmedi.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar