Ordu
DOLAR18.6516
EURO19.3335
ALTIN1051.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Çöplük yetmedi, şimdi de balık çiftliği…

Ege Denizi’nin ardından Karadeniz’de de balık çiftlikleri yaygınlaşıyor. Son yıllarda balık üreticilerinin hedefinde Karadeniz var.

Bodrum’da mantar gibi yayılan balık üretim merkezlerinden özellikle yazlıkçılar çok yakınmasına karşın, istedikleri sonucu alamadı. Kıyılara yakın oluşturulan balık tesisleri yoğun tepki topluyor.

Karadeniz de giderek balık çiftliğine dönüşüyor. Perşembe, Gerze, Yomra, Espiye ve Eynesil’in ardından Giresun’un şirin beldesi Çavuşlu açıklarına balık üretim tesisi kurma girişimleri sürüyor. Geçen hafta yapılması gereken Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı halkın şiddetli tepkisi üzerine ertelendi. İkincisinin yapılması beklenen toplantıdan nasıl sonuç çıkacak bakalım?

Çavuşlu, sahipsiz bir belde desek yanlış olmaz. Taş ocaklarının yerine 6 yıl önce kurulan çöplük alan için yıllar önce dile getirilen kaygılar, olumsuzluklar bugün birer birer ortaya çıkıyor. Siyasi iktidar vekillerinin “modern katı atık tesisi” diye halka reklamını yaptığı çöplüğün ne denli ilkel ve vahşi olduğu giderek gün yüzüne çıkıyor. Çavuşlu halkı, o günlerde tepkilerini gösterince o vekiller, “eksikliği, aksayan yönü varsa giderilir” diye söz vermişti. Ne var ki, o sözler havada kaldı, unutuldu. “Çavuşlu, sahipsiz belde” demem bundan,verilen sözlerin karşılanmamasından.      

Sonuçta, 6 yıl önce faaliyete geçen adı Modern Katı Atık Toplama Tesisi olan, ancak vahşi çöp alanından öteye geçemeyen çöplükten ötürü Çavuşlu sakinleri adeta zehir soluyor. Gece yayılan kötü kokudan solumakta güçlük çeken halk, beldeyi istila eden sivrisinek, martı, fare ile baş etmeye çalışıyor. Giresun ve ilçelerinden toplanan katık atıkların döküldüğü çöplüğe karşı yürüttükleri yasal mücadeleden sonuç alamayan Çavuşlulular, aynı mücadeleyi şimdi sahilin ve denizin kirlenmemesi için balık çiftliğine karşı veriyor.

Ekmeği ve doğa güzelliği ile tanınan şirin belde Çavuşlu’ya kurulmak istenen balık üretim tesisi,  kuşkusuz kıyı balıkçılığının sonunu getirecek, deni yosunlarla kirlenecek. Hiç olmazsa bu kez halkın feryadına kulak verilmeli.

Karadeniz’de doğa talanı, tahribatı her geçen gün kaygı verici boyutta yükseliyor. Siyanürle altın aramadan tutun da, derelerin akış yönünü bozan, sellere yol açan HES’ler, cennet yaylalara kondurulan çirkin binalar, kıyı boyunca göğü delen yapılaşma. Her biri Karadeniz’in böğrüne indirilen hançerden başka bir şey değil. 8 ilin yaylalarını birbirine bağlayacak “Yeşil Yol” projesi doğa kıyımının bir başka örneği. Neyse, yargı bu projeye “dur” dedi, yaylalar şimdilik kurtuldu.

Temiz enerji diye yutturulmaya çalışılan biyokütle santraller de yeni moda oldu. Neymiş efendim,  santralin Çarşamba Ovası ve  tarım için hiçbir tehlikesi söz konusu değilmiş. Ne kadar savunsalar da doğaya vereceği zarar aşikar. Üretime başladıktan sonra görün bacasından çıkacak dumanın yayacağı kirliliği. Çavuşlu’ya çöplük kondurulmadan önce de “zararsız, içme suyunu kirletmeyecek” dedi birileri. Gelinen aşamada, zehir soluyor belde halkı, nefes almakta zorlanıyor, dereden kirli su akıyor. Kedi büyüklüğünde fare,  sivrisinek istilası altında belde.  

Yurdun nadir kalan yeşil bölgesinin insan eliyle talan edilmesi kahrediyor.  Ekonomiye katkı sağlayacak, istihdam yaratacak diye temiz suları ile ünlü Karadeniz’in her yerine balık üretim tesisi kondurmak doğa talanından başka bir şey değil.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar