VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Ali IRMAK

Ali IRMAK

Mail: [email protected]

reader

CORONA VİRÜSÜ

Öncelikle virüs nedir onu tanımlayalım:

Virüs, sadece canlı hücreleri enfekte edebilen ve böylece replike olabilen mikroskobik enfeksiyon etkenleri. Yani virüsler çoğalmak ve yaşamlarını devam ettirebilmek için başka canlılara ihtiyaç duyarlar. Virüsler; bakterilerden farklı olarak başka canlı hücreler sayesinde çoğalabildiğinden; mevcutta bulunan antibakteriyel ilaçların virüslere herhangi bir faydası yoktur. Piyasada bulunan ve ruhsatlı olan çok az antiviral ilaç vardır ki bunların etkinlikleri her virüs için geçerli olmadığı gibi etkinlik ve mücadele açısından antibakteriyel ilaçlar kadar da yüksek potansiyele sahip değillerdir. Virüslerle bu pencereden bakıldığında en iyi mücadele yolu bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

H1N1 yani nam-ı değer grip virüsü bir virüstür mesela. AIDS hastalığı gene bir başka viral enfeksiyondur. Hepatit bir başka viral enfeksiyondan kaynaklanır. Ebola bir dönem baş belası olan bir başka virüstü. Kısaca insanlık “Corona” virüsü gibi virüslere karşı kuvvetli ilaçlar üretemese de bağışıklık sistemini mücadele etmek üzere hazırlayan aşılar geliştirmeyi de ihmal etmemeye özen gösterdi. Grip aşısını da buna örnek olarak verebiliriz. Aşı dediğimiz ise; bu virüslerin zayıflatılarak insan bedenine verilmesi ve bağışıklık sistemine; ileride sana böyle bir düşman gelebilir bunu tanı ve bunun için asker bulundur demekten başka bir şey değildir.

Corona virüs nedir?

Deve, kedi ve yarasa gibi bazı hayvanlarda tespit edilen; hayvandan insana, insandan insana bulaşabilen insanlarda da hastalığa yol açan geniş bir virüs ailesidir.

Yeni corona virüs nasıl ve nerede ortaya çıktı?

İlk defa 2019 yılı Aralık ayında Wuhan bölgesinde görülmüştür. Wuhan’ da deniz ürünlerive canlı hayvan satan bir Pazar yerinde bulunan marketteki 4 kişi ile aynı dönemde markete giden birçok kişide virüsün tespit edilmesi ile ortaya çıkmıştır. Bu kişilerin ciddi akciğer enfeksiyonlar ile hastaneye başvurması üzerine söz konusu market ortak nokta olarak tespit edilmiştir. 7 Ocak 2020 ‘ de ise tam tanı konularak virüse Yeni Corona Virüs ismi verilmiştir.

Hastalığın bulaşma yolları nelerdir?

Hastalığın solunum yolu ile bulaştığı düşünülmektedir. Öksürük hapşırık vb. sırasında çevreye saçılan virüs ve solunum salgısı damlacıkları; diğer kişilerin mukozalarına temas ederek bu kişilerin hastalanmasına neden olur. Bugüne dek edinilen bilgilere göre; yeni corona virüsü gıdalar ve hayvanlar yolu ile de bulaşabilmektedir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı hastalığın başlıca belirtileridir. Özellikle yaşlı kişilerde daha ağır seyretmektedir.

Corona virüs ve virüslerden korunma yolları

-Eller sabun, dezenfektan veya alkol bazlı bir temizleyici iyi temizlenmelidir.

-Öksürme hapşırma sırasında ağız kapatılmalıdır.

-Hayvansal gıdalar iyi pişirilmelidir.

-Bağışıklık sistemini güçlendirecek tedbirler almak gereklidir.

-Çiftlik hayvanlarından korunmalı bir araya gelinmemelidir.

-Kalabalık ortamlarda maske takılmalıdır.

 

Risk altında mıyız?

Türkiye’ de corona virüs görülmedi. Ancak; her türlü virüsten korunmak adına kişisel hijyen ve yukarıda belirtilen tedbirler son derece önemlidir. Ancak tüm dünyada refah dağılımı adaletsizliği devam ettiği sürece; Afrika’ dan AIDS, Çin’den Corona virüsü gibi birçok virüs dünyanın başına dert olmaya devam edecektir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar