Ordu
DOLAR13.3352
EURO15.126
ALTIN765.85
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Çözümü başka yerde aramayın

Çok sevdiğim bir tanımlama var: Çözümün bir parçası değilsen, sorunun bir parçasısındır...

O nedenle yazıma “çözümü başka yerde aramayın” başlığını koydum. Bunun başka bir izah şekli varsa onu da bilmiyorum...

Bu minval üzeri gideceğiz...

Son bir ay içinde üç canlı yayına çıktım. Deneyimli, derinlikli bir gazeteciyi ekranda görenler “Aaa, ihtiyar... Tanıdık biri...”

İlk program reyting rekorları kırdı. İkincisi  “eh”, ezan sesi daha fazla duyuldu. Üçüncüsü, konuşan ben... Rüzgârın uğultusu daha baskın! Canlı yayının telafisi de yok. Çekimi yapan meslektaşım Yasin Çanakçı kusura bakmasın “derinlikli, deneyimli” dediği gazetecide ne derinlik, ne deneyim kaldı.  Üzüldüm tabii...

Bir başka üzüntüm; o kadar çok tekrar, üstüne üstlük unutursam elimdeki gazeteye bakar -adını doğru telaffuz ederim-  dediğim halde Vali Seddar Yavuz adını -kısmen duyulmuş olsa da- Serdar Yavuz olarak birkaç kez söyledim. Sayın Vali Seddar Yavuz’un -yaşıma/başıma bakıp- anlayışla karşılayacağını umuyorum.

*** 

Birinci sorunun canlı yayını, iyi prim yaptı. Demek ki, halkımız sorun trafik olunca pür dikkat dinliyor. Sorunun nasıl çözüleceği konusunda  -ekranda gördüğü kişi ile- ortak noktalar buluyor. Biz buna empati diyoruz.

Çekimin yapıldığı alan, Trabzon-Samsun çevre yolunun organize ve 2’nci sanayi geçişi. Yoğun bir trafik akışı, tam çözülmüş değil. Kesişen noktalar, yaya geçişleri, yaya geçişleri olmayan yerlerden geçişler, Transit yol üzerinde cep olmadığı halde durak levhası konulması... Belirli saatlerde trafik akışında tam bir keşmekeş... Konunun muhatapları tez elden –büyük bir kaza olmadan- bir araya gelip çözüm üretecekleri konusunda ümidimi kaybetmiş değilim.

Niye bunu söylüyorum, sabah Büyükşehir Belediyesi’ne gittim. “Beyaz Masada” görevli personel “sağ olsunlar” endişelerimi tek tek not aldılar. Çözümün bir parçası olacaklarını... Sonrası da beni bilgilendireceklerini söylediler. 

***

İkinci canlı yayın; “seçim sonuçları üzerine bir değerlendirmeydi” pek alıcısı olmadı. Ezan sesi bastırdı, ne dediğimi duyan oldu mu?

Üçüncü canlı yayın, gerçekten can alıcı idi. Ezan bitti, yayın başladı.   “Es bade es” demedik ama hassas kayıt cihazı, bütün sesleri harmanlayarak verince Şehir Hastanesi değerlendirmemiz güme gitti.

Ne diyelim,  çözümün bir parçası olacaktık, olamadık. Canlı yayın azizliğine uğradık.  Görünür olmak, medyatik olmak,  ünümüze ün katacaktı başaramadık.

***

MEDYA NOTU:

Şehir Hastanesi ile ilgili son yayını 1.600 kişi izlemiş, 17 kişi kalp bırakmış, 14 kişi de yorum yapmış… Yine de bu haliyle yayını izleyenlere teşekkür ederim.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar