Ordu
DOLAR18.6415
EURO19.5107
ALTIN1062.3
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Cüce zam buraya kadar…

Memur ve emekli aylıklarına 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yapılan artışlar, temel tüketim maddelerinde önlenemeyen fahiş fiyatlar karşısında iki ayın sonunda eriyerek anlamını yitirdi.

Yılbaşından geçerli olmak üzere işçi ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 8.36, memur ile memur emeklilerine enflasyon farkı ile birlikte yüzde 7.36 zam verilmişti. Milyonlarca emekli ve kamu emekçisinin maaş artışı Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK)  belirlediği 6 aylık enflasyon oranında gerçekleşiyor.

TÜİK’in enflasyon ve işsizlik rakamlarına ilişkin açıkladığı veriler hayatın gerçeği ile örtüşmediğinden ekonomik anlamda zor durumda olan sabit gelirlileri vuruyor. Çarşı-pazar ve markette her geçen gün yükselen, etiketleri değişen fiyatlar baz alındığında reel enflasyon yüzde 40’ı aşarak, yüzde 50’ye yaklaştı. Buna karşın eleştirilerin odağında olan TÜİK, enflasyonu çok düşük açıklıyor. Kurum, geçen yılın enflasyonunu yüzde 14,6 olduğunu duyurdu. Oysa bırakın temel gıda ürünlerini, bir başka temel tüketim maddesi olan doğalgaz ve elektriğe bir yıl içinde yüzde 50’ye yakın zam yapıldı. Bu zamlar günlük yaşamda zincirleme olarak diğer ürünlere yansıdı.

Durum böyle iken, TÜİK 2020 yılı temmuz-ağustos döneminde, yani 6 aylık dilimde enflasyonu yüzde 8.36 olarak duyurdu. Emeğinden başka gücü olmayan kamu çalışanlarına yüzde 7.36, ülke kalkınmasına yıllarca omuz vermiş emeklinin aylığına da yüzde 8.36 oranında zam yapıldı. Dizginlenemeyen yüksek enflasyon mini zammı daha iki ay sonlanmadan tüketti.

Yaklaşık 10 milyon asgari ücretli de ülkenin bir numaralı gündemini oluşturan hayat pahalılığından olumsuz etkilendi. 1 Ocak’ta yüzde 21.56 artışla brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak saptanan asgari ücret mutfağı vuran fiyatlar karşısında kar gibi erimeye başladı. Ücretteki artış ilk başlarda yüksek görünse de satın alma gücünü gün geçtikçe yitiriyor.

Vergi dilimlerinin yüzde 9.11 oranında yükseltilmesi de 10 milyon emekçinin yılın son ayları yerine daha erkenden, daha yüksek vergi ödemesine yol açacak. En düşük dilim olan yüzde 15’lik vergiye tabi olan tutar yüzde 9,11 artışla 22 bin liradan 24 bin liraya çıkarıldı. Yılbaşından itibaren ele geçen ücret toplamı 24 bin liraya ulaştığında yüzde 20’lik vergi dilimine girilecek. Böylelikle emekçinin cebinden erkenden daha fazla para çıkacak.  Vergi dilimleri yüzde 9.11 değil de daha yüksek oranda artırılsaydı hem asgari ücretli hem de diğer emekçiler erkenden daha fazla vergi ödemeyecekti.

Bir yanda TÜİK’in enflasyonu baskılayan rakamları diğer yanda vergi dilimlerinde düşük artış memur, emekli ve asgari ücretliye yapılan cüce zamları şimdiden yedi bitirdi. Temmuz zammına dek milyonlarca sabit gelirli düşük aylıkla geçinmeye çalışacak. Yılın ikinci yarısında yapılacak maaş artışlarına dört ay gibi süre kaldığı dikkate alınırsa hiç de kolay değil işleri.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar