Ordu
DOLAR13.3352
EURO15.126
ALTIN765.85
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

CUMHURBAŞKANI'NA MEKTUP

Sayın Cumhurbaşkanımız;

Kâinatın nüvesi insanın da trenin de yolculuğu aynıdır. İkisi de bir çığlıkla başlar çetin yolculuğuna. Biri acı sirenlerle yol alırken, diğeri ise hıçkırıklara boğularak çıkar yoluna... Trenler, sadece bir ulaşım aracı değil, bir seyyar penceredir, aslında kendisi de bir manzara. Dünyada şehirlerarası ulaşımın omurgası raylı sistemler üzerine dayanırken, ülkemizde senelerce lastik tekerlekli karayolu ulaşım teşvik edilmiş, raylı sistem uygulamaları ihmal edilmiştir. Yerkürede sahil şeridindeki şehirler liman ve demiryolunun birlikteliğiyle hızla büyümüşlerdir. Üç kıtanın birleşme noktasındaki ayrıcalıklı coğrafi konumundan dolayı uluslararası taşımacılık açısından büyük potansiyel arz eden Türkiye'nin, demiryolu ağına bağlı olmayan tek bölgesi Doğu Karadeniz'dir. Ulaşım ihtiyaçlarına cevap vermekten ve trafik yarasına merhem olmaktan uzak olan lastik teker vasıtalar üzerine kurulu bir ulaşım modelinin bölgemizin menfaatlerine uygun olmadığı açıktır.

Türk Cumhuriyetleri, Kafkaslar ve Orta Asya’ya açılan en önemli kapıların başında gelen Sarp Sınır Kapısı ile Doğu Karadeniz Bölgesi illerinin lojistik açıdan stratejik bir öneme sahip olmasına rağmen, raylı sistem bulunmaması nedeniyle dünya pazarlarına yönelik taşımacılık gelirlerinden mahrum kalmaktadır. Bölgemizin lojistik üs merkezine dönüşebilmesi raylı taşıma modelinin güçlendirilmesi ve toplam taşımalar içindeki payının arttırılmasına bağlı. Geleceğin Karadeniz’ini yük ve yolcu taşımalarında karayolunun dengesiz ve kontrolsüz büyümesi karşısında rekabet gücünü yitiren demiryolu sektörü belirleyecektir.

Kalp atışlarımızı hızlandıracak bir hızlı tren projesi, ''kum tanesinin etrafına ördüğü inci' niteliğindeki Doğu Karadeniz'e faydaları parmakla sayılamayacak kadar çoktur. Demir raylar üzerinde hareket eden trenlerin büyüme sürecindeki kıyı kentlerin taşımacılığında yerini alması karayolundaki araç trafik yükünü azalacağından kazalar da ciddi oranda düşecektir. İlimiz ekonomi ve turizmine önemli değer katan havalimanını, demiryoluna bağlayabildiğimizde bölgemiz yeni yatırım rüzgârlarının akışına öncülük edecektir. Gri bulutlardan inen yağmurların toprakta yıldız şekiller oluşturduğu Karadeniz, makus talihini yenme hususunda önemli bir eşiktedir. ''Çile yumağı'' Karadeniz'de raylı sistem ''olursa iyi olur'' tarzında bir yatırım değil, ''olmazsa olmaz'' proje olarak görülmelidir. Bizler, akıntıya ''yürek'' çeken düş sahipleri olarak trenlerin yaşam kalitesini geliştirmesi, özel araç kullanımına bağımlılığı azaltması sebebiyle bölgemize güçlü imaj katacağına inanıyoruz. 

Türkiye’deki ekonomik pastadan hak ettiği payı hiç bir devir alamayan güzide bölgemiz, değerli destekleriniz sayenizde yitirilen yıllarını telafi etme imkan ve fırsatına kavuşacaktır. 

Hep umut edip, hep ters köşe yatmaktan çok yorulduk. Her şeyin özeti; Demiryolu hayalimizi gerçeğe dönüştürmeniz her Karadenizlinin gönlünde pencere açacak ve gülüşüne hizmet edecektir. Bu kadim ülkenin Cumhurbaşkanı ve hemşehrimiz olarak sesimize kulak vereceğiniz umudunu taşıyoruz. Testide ne varsa, dışarı o sızar. Kalbimizde ne varsa o dışarı taştı!

*

Selam ve Muhabbetle kalınız efendim! 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar