VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9573
EURO18.4343
ALTIN1035.9
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

CUMHURİYET MAHALLESİ MANHATTAN OLSUN

Şehirleşmenin gereklerinden olan imar planları, bölge halkına ihtiyaçlarını karşılayabildiği yaşam alanlarının sunulması ve düzensiz yapılaşmanın getirdiği olumsuzlukların önlenmesidir. Türkiye'nin en ihmal edilmiş, en mahrum şehri Ordu'nun Cumhuriyet mahallesinin ''gökdelen projesine'' dönüştürülmesini teklif ediyorum. Bu sayede şehre devasa ölçekte gayrimenkul yatırımı ve binlerce kişiye istihdam imkanı sağlanacak. Bu geri bırakılmış garip kenti geleceğe taşımaya yönelik çabaları tetikleyeceğine şüphe yok. Peş peşe açılacak AVM ve oteller bölgeyi hareketlendirdikçe  kentin silueti değişecektir.

Kadastro terki yapıldığı halde fındık bahçesi görümünde imara açılmamış yolları ve yerleşim yerinin tam ortasında 'utanç abidesi' dağ moloz yığınıyla Hindistan'ı andıran Cumhuriyet mahallesi acilen yeni imar projesi sürecine girmelidir. Bu bölgedeki bazı yollar Mars yüzeyinden farksız. Çamur ve çukur... Her yeni yol; ticari ve sosyal birliktelik, refaha dönüşüm, aydınlık ve huzurdur.  Bu bölgedeki kapalı yolların açılması yaşam alanı iyice daralan kentin nefes almasına katkı sunacağının farkına varılmalıdır. 'Kibrit kutusu' ufaklığındaki Ordu'da arsa kıtlığının fiyatları ''azdırdığı'' sır değil. Arazi sahiplerinin fahiş fiyat talepleri, il dışından gelen işadamlarını yatırım teşebbüslerinden vazgeçirmektedir. Mevcut imar planlarındaki fonksiyon değişikliği ve yapı yoğunluğu artırılarak, gayrimenkul fiyatları dizginlenebilir, inşaat maliyetleri makul seviyede tutulabilir. Aksi takdirde arazi fiyatlarının yüksekte seyretmesi aralıksız devam edecektir. Bu durum kira fiyatlarını da yukarı çekeceğinden şehrimizde eğitim görmeyi planlayan öğrencilerin tercihlerine olumsuz yansıyacağı aşikar.

Konforlu bir mekân hayatın işaretlerini keşfetme çabasında oldukça önemlidir.  Bu insanların zamanı daha da kıymetlendirmesine imkan sunar. Önüne turizm hedefi koyan kent, çözüme ilişkin reflekslerini ortaya koyma cesareti gösterirse kendine yatırım çekme önceliği ve istihdam projelerinin akışını da ateşleyecektir.

İmar planlarında emsal yükseltilmesi, arazi fiyat ve maliyetleri diğer kentlere kıyasla ''almış başını gitmiş'' Ordu'yu  şaha kaldırabilir. Şehircilik bilimine inananlar ve iyi belediyeciler mutlaka kat sayısı artışını savunmalıdır. Ordu'nun önündeki imar testinin, daha seçici, daha doğru temellere dayanan bir şehir tarifini kolaylaştıracağından Ordu'da ''taze'' bir imar planının hazırlanması seçenek olmaktan çıkmış, şart haline gelmiştir. 

Mevcut imar planı, Ordulunun sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılama, sağlıklı ve güvenli bir çevre oluşturma, yaşam kalitesini artırmaya yönelik alternatif çözümlerden çok uzaktır. Belediye başkanı, şimdilik uzakta sandığı Ordu'nun imdat çığlığını duymak zorundadır.  

Çünkü bu çağrı herkesindir.                      

 

*

Şişeye hapsedilen bu yazı Belediye Başkanı'nın onu özgür kılacağı anı bekliyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar