Ordu
DOLAR15.9826
EURO16.9136
ALTIN947.56
Arif KALAFAT

Arif KALAFAT

Mail: [email protected]

reader

Cumhuriyet’i kutlamak

Sakin Şehir Perşembe olarak Cumhuriyet Bayramımızın 96’ncı yılını coşkuyla kutladık demek istiyorum ancak ne yazık ki az da olsa eksikliklerin olduğunu, başka bir yönden de güzelliklerin çoğalması adına çabaların olmasını görmek beni de ziyadesiyle memnun etti.

***

İlk olarak bayram öncesi hazırlıklarından yani bazı etkinliklerden bahsedeyim;  

Spor İlçe Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bugüne kadar Cumhuriyet Yol Koşusu olarak gerçekleştirilen  Dereiçi (Porsuksuyu güzergahına doğru) okulların katıldığı koşular, bu yıl ilk kez futbol sahası içinde yapıldı ve dereceye giren öğrencilere madalyaları o an sahada verildi. Bir yetkili olmayınca bende madalya verdim. Organizasyonda ter döken öğretmenlerimi gönülden kutluyorum.

***

Sizlere daha önemli bir şey söylemek istiyorum; ilçeye bağlı tüm okul öğrencileri ve öğretmenleri oradalar ve gerekli düzenlemeler yapılıyor, müthiş istekli ve iddialı öğrenciler var. Yarışlar sentetik çimlerde yapılıyor yani top sahası içinde ve dışında günün mana ve önemine dair ne bir bayrak, ne bir flama var. Spor müdürlüğünden sağ olsun bir tek hizmetli var, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden hiçbir yetkili yok. İşiniz olabilir, mazeretiniz olabilir ama bir yetkili de mi yok kardeşim? Lütfen biraz dikkat edin. Durumu şube müdürü bir arkadaşa anlattım, koşudan haberi bile yok. Ayrıca okul öğrencilerinin atletizmle ilgili sporla ilgili ne bir forması, ne bir tişörtü var. Haksızlık olmasın Kırlı Okulu hariç…

***

Peki okulları seremonide nasıl tanıyacağız? Onları tanıtan isim pankartları, dövizleri de beyler burada ciddi bir iş yapılıyor yok bilmeyen bilsin diye yazıyorum kızmaca darılmaca yok.  Biraz ciddiyet biraz önem diyorum. Bayrama gelince ya arkadaşlar iki şiirle Ordu’dan ithal tekvandocular, kick boksçular ve  yakın dövüş gösterisiyle bayramı bitirmeye çalıştınız ancak imdada halk oyunları yetişti. Yetişkinler, çocuklar yani halk oyunları bayramı kurtardı diyebilirim.  

***

Resmi geçitte bayrama takım elbisesiyle değil de başında sokak şapkası üstünde montu ile katılan öğretmen arkadaşları da esefle kınıyorum. Tam aksine bayrama pırıl pırıl, ışıl ışıl  giyinerek  iştirak eden  kadın, erkek öğretmenlerimi de saygıyla selamlıyorum iyi ki varlar...

***

Bakın o protokol platformu artık ihtiyaca cevap vermiyor. Oturmalarda protokol arasında sıkıntılar yaşanıyor. Diğeri ise resmigeçit töreninde eskiden mevcut olan zeminden biraz yüksek olan sağı solu bayraklı ve kırmızı kordonlarla süslü protokol duruş platformu nerede o eksik. Bir düşünelim bu yazdıklarımın belki bir sonraki bayrama faydası olur kim bilir.  

***

Öncelikle kaymakamlığımızın ve belediyemizin Cumhuriyet Bayramını kutlama ve fener alayı düzenleme programını üstlendikleri için  can-ı gönülden kutluyorum. İlk kez böyle bir organizasyonda görev aldıkları için bazı eksikler ve aksaklıklarda yazmam gerekirdi diye düşünüyorum. Fenerler ve bayraklar yetersizdi. Az olunca da neye göre kime göre dağıtıldı bilemiyorum ancak ADD Perşembe Şubesi hariç fener alayı yürüyüşüne diğer STK’ların maddi manevi bir desteğini göremedim. Vardı da ben mi fark edemedim acaba! 

***

Sakin Şehir olmamıza rağmen havai fişekler gerekli miydi? Kortejin  meydana dönüşünde alana bırakılan o sis çıkaran dalgalar gerekli miydi? Ortalığı kötü bir koku ve duman kapladı  takdiri size bırakıyorum. İnşallah bir dahaki fener alayında davulu, klarneti meydanda bırakıp; bir okul bandosu önde ve ellerinde meşalelerle  bayraklarla beraber marşlar söyleyerek yürüyen öğrencilerle de ihtiyacımız varmış gibi göründü. Bütün bu eksiklere rağmen Perşembe’de Cumhuriyeti kutlamak hele hele son on yıldan bu yana ilk kez de kaymakamlık ve belediyenin katkılarıyla...

***

Pusetlerdeki ve omuzlardaki minicik yavrularıyla kutlamaya katılan aileleri görmekte çok güzeldi. Keşke yürüyüşü kaymakamlık lojmanlarının altından dönerek bitirseydik. Orada ellerinde bayrak balkonlarında bekleyen ailelerde vardı. Korteji boşa beklemiş oldular ve üzüldüler. Sevindirici bir haber kaymakam beyde memuriyet hayatında ilk kez Perşembe’de eşiyle birlikte bir fener alayına katılmış ve çok beğenmiş. Sonuç olarak fener alayına katılım güzeldi. İlk oldu, eksikte olsa güzel oldu. Emeği geçenlere ve  katılanlara selam olsun .

Yazım sözüm arif olana. 

Arif olan anlar.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar