Ordu
DOLAR18.6405
EURO19.64
ALTIN1077.9
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Cumhuriyet’te Neler Oluyor?

Ülkenin en eski, saygın gazetesi Cumhuriyet’te yönetim değişikliğinin ardından yaşanan gelişmeler hiç kuşku yok ki medyanın bir numaralı gündemi oldu.

Alev Coşkun başkanlığında oluşan yeni vakfın aldığı bir dizi kararla gazete, eski çizgisine yani Atatürkçü, laik, cumhuriyet değerlerine sahip çıkan, hukuk devleti ve basın özgürlüğünden yana olan yayınına döndü.

Kurtuluş Savaşı’nda Ulu Önder Atatürk’ün talimatı ile Yunus Nadi tarafından kurulan, Nadir Nadi, İlhan Selçuk, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı gibi ödünsüz Atatürkçü, yurtsever yazarların yazıları ile Türk basın tarihinde yerini alan 94 yıllık ulu çınar dönem dönem baskılara uğrasa,  yazarları katledilse, hapse atılsa, içten ele geçirilmeye çalışılsa bile hala dimdik ayakta duruyor.

Daha önce yaşanan bir çok fırtınayı sadık okurlarının desteği ile atlatarak yaşamını sürdüren Cumhuriyetin,  buna benzer şekilde dört yıl önce bazı oyların geçersiz sayılması üzerine vakıf yönetiminde değişikliğe gidilmesi üzerine temel yayın çizgisinde farklılık oluşmuştu.

Akın Atalay başkanlığındaki vakıf yönetimi, daha fazla okur kazanma, daha çok satma adına gazetenin dokusu ile hiç örtüşmeyen yayın politikasını benimsemiş, bunu gerçekleştirmek için Genel Yayın Yönetmenliğine Can Dündar’ı atamıştı.

Günde 70 bin satış hedefi ile yeni çizgisinde yayınını sürdüren Cumhuriyet, bırakın okur kazanmayı, sadık okuyucularını yitirmeye başladı. Liberallik adına transfer edilen yazarların yazıları yılların okurunu gazeteden soğuttu, tiraj 30 bine düştü. Ne yapılsa, ne edilse küsen okur bir türlü gazetesine dönmedi. Çünkü yeni yayın politikasını benimsemedi, kabul edemedi.  Gazetenin kitap ekinde Ahmet Altan’ın yazısının yayınlanması bardağı taşıran son olay oldu.  

Elbette benim gibi “ne olursa olsun sırf katkı sağlasın”  diyerek her gün satın alarak gazetesine sahip çıkan eski okurlar mevcuttu. Ne var ki sayıları hayli azdı. Hedef kite olarak seçilen üniversiteli gençlerin  Cumhuriyet almadıkları günlük satış rakamı ile ortaya çıkıyordu.  Buda gösterdi ki, Cumhuriyet gibi bir gazetenin DNA’sı ile oynamak hiç doğru değil. Hiç kuşku yok ki son dört yılda Türk basının ulu çınarında yaşananlar ileri ki yıllarda ele alınıp irdelenecektir.

Yargı kararı ile gerçekleştirilen seçimler sonrası Alev Coşkun başkanlığında oluşan yeni Cumhuriyet Vakfı, gecikmeden gazetenin eski mecrasına dönmesine yönelik kararları hayata geçirdi. Murat Sabuncu’dan boşalan Genel Yayın Yönetmenliğine yıllarını Cumhuriyet’te geçiren Aykut Küçükkaya, Yazı İşleri Müdürlüklerine Olcay Büyüktaş Akça ve Serkan Ozan,  Ankara Temsilciliğine Sertaç Eş getirildi. Bu isimlerin en az 10-15 yıl gibi gazetede çalışan emekçilerden oluşması sevindirici.

Yazarlar Aydın Engin, Aslı Aydıntaşbaş, Tayfun Atay, Çiğdem Toker, Hakan Kara, Güray Öz, Ahmet İnsel, karikatürist Musa Kart ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yolları gazete ile ayrıldı. Kimi kendi ayrıldı, kimi gönderildi. Çiğdem Toker ve Tayfun Atay, “yazamaya devam edin” önerisine kabul etmedi. Ayrıldı diye haberler çıksa bile Musa Kart’ın belirsizliği sürüyor. Tabii Cumhuriyet’in simge ismi rahmetli Uğur Mumcu’nun oğlu Özgür Mumcu’nun yönetim değişikliği sonrası nasıl bir tavır alacağı merak ediliyor. Babasının çok yakın arkadaşı olan Vakıf Başkanvekili Ali Sirmen’in kendisi ile görüşerek yazmaya devam etmesini isteyeceği medya kulislerinde konuşuluyor. Bakalım veliaht Mumcu kararını hangi yönde verecek.

Yabancı gazetecilerin, “Dünyada eşi benzeri olmayan gazete” olarak nitelendirdiği Cumhuriyet, bir fırtınayı daha atlattı, yıkılmaz bir çınar olarak Cumhuriyet ve Atatürk ilkelerine bağlı yayınını sürdürmeye devam edecek.Eminim ki bu gelişmeler sonrası fiyatı 2.5 lira olsa bile eski okur gazetesine yeniden dönecek. Sanırım daha fazla okunmak, daha fazla satmak, özel haberleri ile kamuoyunda daha etkin olabilmek için yönetim gazeteye yayın çizgisine uygun yeni yazarları ve gazetecileri kazandıracaktır .

Bakmayın birilerinin “Cumhuriyet aşırı milliyetçilerin eline geçti” söylemlerine.  Atatürkçü, laik, demokratik, insan haklarından, basın özgürlüğünden , hukuk devletinden yana haberleri ile  denetleyen, kamuoyu oluşturan Cumhuriyet gazetesi ülkenin vazgeçilmezidir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar