Ordu
DOLAR15.5489
EURO16.2164
ALTIN897.54
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Daha Neler Neler Göreceğiz (2)

Değerli okur;

Geçmişten geleceğe köprü kurmak istiyorsanız söze, bizim zamanımızda ya da bizim gençliğimizde siyaset sorunları şöyle şöyle çözerdi, diye başlarsınız.

Bu “örnek” bugünün siyasetini de yorumlamanızı kolaylaştırıyor.

***

50’li yıllardan başlayıp, piyasa ekonomisiyle Türkiye’nin nerelere geldiğini, en az kazananla en çok kazanan arasındaki gelir farkının -Çetin Altan’ın dediği gibi-  59-60 misli olduğunu görürsünüz.

Sosyal devlet bu gelir farkını İngiltere örneğinde olduğu gibi 14 misline çekmek zorundadır.

Nasıl mı?

1961 yılını takip eden yıllarda 5 yıllık ekonomik kalkınma planları yapılmaya başlandı. Özel sektör -ya da- devlet yatırımları sadece -İstanbul’u da içine alan Marmara Bölgesi’nde değil- yurdun 7 bölgesine eşit şekilde dağıtılacaktı, olmadı. Seçimleri hep; “bize plan değil, pilav lazım” diyen sağ partiler kazandı.

Serbest piyasa kuralları gereği, cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana ne kadar devlet yatırımı varsa satıldı. 1935 yılından sonra kurulan tarım kooperatifleri,  birlikler; ya kapatıldı ya da işlevsiz hale getirildi.

***
Et ve Süt Kurumu – bildiğim kadarıyla Et ve Balık Kurumu olarak faaliyet gösteriyordu. Adı değişmiş olsa da et ve süt piyasasında fiyat dalgalanmalarında tüketiciyi koruyacaktı, olmadı. Et ve Süt Kurumu da zam kervana katıldı. Kurum kapısında uzayan kuyrukları azaltma bahanesiyle et ürünlerine yüzde 48 zam yaptı.

Hadi herkes demeyeyim, bazı medya kalemşorları, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun’a kafayı takmış durumda: Kuyruk uzayınca zam mı yapılırmış…

Kardeşim; Katar’a 2,5 milyon küçükbaş hayvanı ihraç edip, ülkeye 46 milyon dolar döviz getirdik diyenlerin bu yüzde 48 et zammında hiç mi günahı yok?!

İşte, planlama yapmaz, eve lazım olanı satarsanız, tüketici de sesini yükseltir.

Haa, bu itiraz, bu canhıraş bağrışlar sandığa yansır mı, onu bilemem.

 ***

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi toplanmış, kanayan yaraya tuz basmış…

Durugöl mü tamam, imar izni verelim.

Botanik Park mı tamam, imar izni verelim.

Sırada ne var: Eski Otogar?

Bugünlük yeter, Eski Otogarı daha sonraki meclis gündeminde konuşuruz.

Alkışlar!

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar