Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Daha Ucuz Bir Enerji Mümkün (2)

Okuyucuyu şaşırtmadan söyleyeyim, dünkü yazımızda peşrev, yani giriş biraz uzun sürdü. Daha Ucuz Bir Enerji Mümkünse; bu bilgi ertelenemez, saklanamaz!

Her yurttaşın kullandığı enerjinin neden pahallı olduğunu bilmesi Anayasal bir haktır. Bu hakkı korkusuzca kullanabilirsiniz. Nitekim biz de haddimiz olmayarak, bu konuyu uzmanlarından edindiğimiz bilgi sınırları içinde kalarak dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağız.

***

Yıllar önce Turist Otel’in konferans vermeye uygun bir salonunda, toplandık. Konunun uzmanı kürsüde Isı tasarrufunu anlattı. Aldığımız notları gazetede yayımlayınca bir uzman görüşü aldık. Nasıl Buldunuz?

-“Bizim, bir saatte anlattığımız, iki saatten fazla tartıştığımız bir konuyu, siz üç cümlede toparlamışsınız.”

Sevindik tabii… İyi bir iş çıkarınca sevinmek en doğal hakkımız.

Bilgi için o gün yazdıklarımıza şöyle bir nazar fırlatıp; TÜR-ÇEP İskenderun toplantısına geleceğim.

Daha az yakıtla ısınmak istiyorsanız. İzolasyon şart!

(Şu an binalardaki mantolama örneğin.)

Eğer meskeninizde çatı yoksa yapacağınız basit bir uygulama ile ısıyı iki/üç derece arttırabilirsiniz… Nasıl mı?

10 teneke samanı, bir teneke kireçle karıştıracaksınız, üç santim kalınlığında beton çatınıza sıkıştırarak sereceksiniz.

(Bugünkü uygulama; membran döşeyecek, üzerine 6-7 santim kalınlığında bir beton kaplama çekeceksiniz.)

 Ayrıca pencereleriniz çift cam (ısıcam) değilse, iç ya da dış yüzeyine naylon çekeceksiniz.

Bu basit uygulama da en az üç derece ısı kaybını önler.

Kaloriferlerin, sönmesini bekleyip, ertesi gün tekrar sıfırdan başlayıp yakmak daha fazla enerji demektir. Yapacağınız basit bir işlem. Su devrini yapan motorları kapattıktan sonra, kazana bir kaç kürek kömür atıp, üzerine halen yanmakta olan korlarla yastıklama yapınız ve külleyiniz. Sabah kalorifer hem daha çabuk yakmaya hazırlanmış olur hem de kazanın ısısı 7-8 derecenin altına düşmemiş olur.

Kombinizle iç mekân ısısını 23 derece yerine,  AB ülkeleri gibi 19 derecede tutarsanız, bu hem sizin cebinizden çıkacak paranın miktarında, hem devletin doğalgaz aldığı ülkeye ödeyeceği dövizde önemli bir azalma sağlayacaktır. 

***

Yerim dar, sona az kaldı. İskenderun toplantısında Türkiye’nin çevre politikalarını tartıştık.  Güneş enerjisine yatırım; insana yatırım!  Rüzgâr enerjisine yatırım; insana yatırım!

Termale (yeraltı kaynak sularına) yatırım; insana yatırım!

Dalgadan enerjiye yatırım, insana yatırım.

***

Çünkü Nükleer 14 euroya, termik santraller (Keza, sudan elde edilen regiletör tipi enerji santralleri HES’ler) 12 euroya enerji sistemine aktarılacak. Oysa güneş ve rüzgardan elde edeceğiniz enerjiyi 2,5 euroya mal edebileceksiniz.

***

Bir de şu husus önemli, yurdumuzun batısı (Sinop’u merkez alın) güneş ve rüzgar enerjisi yatırımlarına çok uygun.  Güneş varsa, rüzgâr var!

Doğu, yani bizlerinde içinde bulunduğu bölge de, güneş az, o nedenle Rüzgâr Enerji Santralleri (RES) yatırımcısı yok. Bizim cenahta HES’ciler var. Sular bizim değil, onların… Ticarileşen suyu, parayı bastırıp istediğiniz yerde, istediğiniz kadar akıtabilirsiniz!

***

Bu konuya hafta arasında tekrar döneceğim. 

Neden mi?

Nedeni şu:

TBMM’de  “Arazilerin Toplulaştırılması” yasası görüşülüyor.  Mal sahibi izin vermese de, arazilerin toplulaşması sağlanacak.

Dün sevindirici bir haber medyaya yansıdı: Tasarının 6 ve 8’inci maddeleri, bir veya birden çok havzadaki su kaynaklarının özelleştirilmesini öngören kısım tasarıdan çıkarıldı. Tasarı kanunlaşırsa suyu DSİ satacak, çiftçiler alacak!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar