Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Daha ucuz bir enerji mümkün

 İki günlük bir Akdeniz buluşması sonunda, memlekete döndüm. Hızlı, hızlı olduğu kadar da yorucu bir yolculuk oldu benim için.

 Siz, burada olanlar, ne kadar şanslıydınız bilemem? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ağırladınız!

 AK Parti İl Kongresini takip eden arkadaşlarımızın izlenimlerini, yaygın ve yerel medyadan okuduğum kadarıyla söyleyeyim; fındık destekleme alımlarına devam edileceği öğrenilmiş oldu. Samsun/Sarp Demiryolu projesi ise, Cumhurbaşkanı’nın gündeminde yoktu.

Bu arada ORDU FİKİR BANDOSU ÜYELERİ’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dikkatine sunduğu “AÇIK MEKTUP” var.  Kurul Kalesi, dolayısıyla tarihi ören yerinin hemen altındaki taş ocağı “…durdurulamıyor. Bu durumu zat-âlinize bildirmekten başka bir çare bulamadık.

Taş Ocağı ile ilgili AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’nun da bir açıklaması olmuştu. 

Her iki açıklamanın Cumhurbaşkanınca ne kadar dikkate alındığı konusunda bir fikir edinemedik. 1996’dan bu yana 22 yıl geçti. İleri de taşocağı konusunda hayırlı bir haber gelirse, onu da bu sütunlarda değerlendireceğimizi bildiririm, saygılarımla. 

***

Bir de şu var:  Değinmeden geçersem ayıp olur.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Giresun konuşmasında söylediği bir husus sosyal medyada başka bir konu yokmuş gibi çokça öne çıkarıldı. Tuvalete giriş bir milyar iken, milyondan altı sıfır atıldıktan sonra halkımız tuvaletlere artık 1 liraya gidebiliyormuş... Mealindeki bu sözlerin meydanda hazır bulunanlar tarafından neden alkışlandığını anlayamamışlar.

Geçiniz...

*** 

Neden “Daha Ucuz Bir Enerji Mümkün” anlatayım.

Reklama girmesin diye firma adı vermekten konunun uzmanları kaçınsa bile, genel bir değerlendirme yapmamıza herhalde ses çıkarmazlar.

Efendim, ekrana projeksiyon bir Türkiye haritası getirdiler. Yurdun batı yarısı, yerden biter gibi termik santral bacaları ile doldurulmuş. Bu bacalar eskileriymiş. Bir, bir daha bacalar eklemlenerek, sayıları artırılacakmış. Yukarısı öyle karar almış, aşağısı uygulamaya amadeymiş. Biz çevreciler, doğaseverler neye karşı çıktığımızı bilmiyormuşuz? Bir defa buna benim itirazım var. Bu termik santrallerin hepsi ithal kömürle çalıştırılmıyor, kalorisi düşük bizim ülkenin kömürleriyle karıştırılarak yakılıyor. Örneğin; yukarı doğru siyah, beyaz olduğu fark etmez… Tüten bir baca gördünüzse, bilin ki bir santral günde en az 6 bin ton kömür yakıyor. Termik santrallerin bazıları doğalgazla çalıştırılıyor, o da ayrı bir konu.

Şu kadarını söyleyeyim: 

  • Samsun Limanında bekletilen doğalgaz tanker gemileri, bir türlü boşaltılmıyor. Her halde depolama alanları yeterli değil, diye düşünürsünüz(!)
  • Rusya’dan parasını verip aldığımız doğalgaz neden yakılmıyor?
  • AK Parti Ordu Milletvekili ve de Enerji Bakanımız Hilmi Güler o zaman şöyle dedi:

 -“Biz o gazı yakmayarak da kazanıyoruz”.

Olabilir.

Sizi bilmem ama böylesi durumlarda: Ağanın eli tutulmaz, denir.

***

Yenilenebilir enerji konusuna giremedik. Devamı yarın.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar