Ordu
DOLAR18.6521
EURO19.6378
ALTIN1078.2
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Darısı Comolli’nin başına

Ali Koç, teknik direktör Phillip Cocu’yu göndermekte bir hayli geç kaldı aslında.

Değişim adına ligin başında alınan yenilgilere ve berbat futbola epey hoşgörü ve sabır gösterdi Fenerbahçe Başkanı. Oysa çok güvenerek takımı emanet ettiği Fransız sportif direktör Damien Comolli’nin getirdiği oyuncular hiçbir zaman birinci sınıf değildi. Zaten Süper Lig’de ilerleyen haftalarda alınan sonuçlar, göze hoş gelmeyen oyun, gol yollarında kısır kalınması oyuncuların kalitesini gözler önüne serdi.

Yeteneksizler ordusunun oluşturduğu Fenerbahçe belki de tarihinin en kötü dönemini yaşıyor, taraftarını kahrediyor. 10 maçta 2 yengi, 3 eşitlik ve 5 yenilgi atılan 7 gole karşılık ağlarında 13 gol.  Her ne kadar Ali Koç, radikal değişim adına başarısız sonuçlara katlansa da kabullenilecek bir tablo değildi. Ve Ankaragücü karşısındaki yenilgi bardağı taşırdı, Cocu ile yollar ayrıldı.

Her maça ayrı 11’le çıkmak, kadro istikrarı oluşturamamak, hele hele elinde Valbuena ve Barış Alıcı gibi oyuncular varken, İsmail Köybaşı’ndan sol açık yaratmak Cocu’nun dehasıydı. Dediğim gibi, ligin başında kötü futbolla alınan yenilgilerin ardından Hollanda’nın yolunu tutmalıydı Phillip Cocu.  Çünkü takıma oynattığı futbol, taktik hiç umut vermiyordu. Taraftarın desteğini arkasına alan hırslı Başkan Ali Koç, “Ha bugün, ha yarın düzelir” diye sabretti. Ne var ki, işler hiç de beklendiği gibi gitmiyor, daha da içinden çıkılmaz hal alıyordu.

Aslında, Cocu’nun haklı olduğu tek nokta oyuncuları kendisinin transfer etmemesiydi. Bir de en çok güvendiği Souza ile Giuliano’nun satılması elini kolunu bağladı. İki konudaki yakınmalarında haklılık payı olsa da Cocu, elindeki oyuncularla hiçbir zaman güven vermedi, geleceğe ilişkin umut saçamadı. Öyle teknik direktörler var ki, kısıtlı olanaklar ve dar kadroları ile harikalar yaratıyor, başarıdan başarıya koşuyor. Sonuçta, Cocu oynattığı iğrenç futbolun, oluşturamadığı istikrarlı kadronun, zamanında oyuncu değişimi yapmamanın bedelini kovulmak ile ödedi.

Tamam Cocu gitti. Asıl kadroyu oluşturan, transfer edilirken her biri medyaya “dünya yıldızı” diye sunulan fiyasko oyuncuları getiren, kulübe yığınla para harcatan Damien Comolli ne olacak? Asıl sorumlu o takımın böylesine başarısız olmasında. Belki UEFA’nın mali kriterlerinden çok üst düzey oyuncular alınamadı. Ancak bir ikisi hariç böylesine yetenekleri kısıtlı, takımından dışlanmış, Avrupa’da yer edinemeyen oyunculara da layık değildi milyonların göz bebeği Fenerbahçe.

Kötü oyun karşısında maç içinde zaman zaman Ali Koç’un atarlandığı Comolli, Cocu’nun gitmesiyle sorumluluğundan kurtulamaz. Tamam teknik direktör kötü futbol ve başarısızlığın faturasını ödedi. Asıl sorumlu Comolli de oluşturduğu kadronun hesabını vermeli. Tabii bilemem Ali Koç’un ne düşündüğünü. Yalnız, cuma günü oynanacak Galatasaray derbisindeki olası yenilgide taraftar bu kez Comolli’nin kellesini ister. Bu tepkiye ne kadar direnebilir Başkan? Hele farklı yenilgide daha da karışır Fenerbahçe.Umarım oyunculara Galatasaray maçlarının ne denli önemli olduğu anlatılır, motive edilir de bu kez  taraftarı güldürürler.

Volkan bir an önce affedilerek yeniden kaleye geçmeli. Harun, belki iyi niyetli, elinden geldiğince çabalıyor, kalesini gollere kapatmaya çalışıyor. Ne var ki çok da başarılı olamadı kalesinde. Ancak Volkan’a iyi bir seçenek olabilir. Hem Fenerbahçe için çıldıran bir kaptanın takımdan dışlanması ne denli doğru? Eğer, iddia edildiği gibi hocasına, yöneticilerine, sportif direktöre saygısızlığı varsa, kulağı çekilerek uyarılmalı. Günümüzde paradan öte forma aşkı ile emek harcayan oyuncuların sayısı çok azaldı.

Elbette ki, futbol artık endüstriye dönüştü ve transferlerde çok büyük paralar saçılıyor. Milyon dolarlar saydığınız yabancı oyuncular maça çıkar oynar gider evine. Hiç de umurunda değildir kötü sonuç karşısında seyircinin üzülmesine, kahrolmasına. Çünkü onlar olaya profesyonel olarak bakıyor. Ha içlerinde Alex gibi olanlar var. Onların sayısı çok az.  Zaten bu tür yabancı oyuncular taraftarın gözdesi oluyor, unutulmuyor. Salt Fenerbahçe değil, diğer takımdaki yabancı oyuncular için de aynısı söz konusu.

Demem o ki, Volkan takıma kazandırılmalı. Kaptanlığındaki kadro daha farklı oynayacaktır kuşkusuz. Tabii karar verecek olan Ali Koç.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar