Ordu
DOLAR13.6669
EURO15.5196
ALTIN784.71
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

Değerin artısı –katması

 

“Ayrıntı” köşesine takılanlar bilir; gazeteci her konuda yazar, ama bilim insanı değildir.

Bilim insanı bir konuda uzmanlaşır, hayatı boyunca o konuda yaptığı araştırmalarla bilgisini yeniler, aynı konuyu araştıran binlerce insanın, bilimsel yapıtlarını, makalelerini okur; kılı kırk yararak bildiklerinin üzerine koyar.  Bu bir “artı değerdir”

Katma değer ise, bu bilginin hayatın her alanında, fırsatlar yaratmasıdır.

***

 Badema, Cumhurbaşkanı, “Bu kapitalizm nelere muktedir” dedi, oradan gidelim.

Artı değer, üretim sırasında ortaya çıkar. Tarımda -Allah ne verdiyse değil- çabanız sonucu elde ettiğiniz gelir, ihtiyacınızdan fazla ise, bu size artı bir gelir sağlar. Nasıl? Fazla ürünü pazara götürür satarsınız, aldığınız para artı değerdir. Bu para ile diğer ihtiyaçlarınızı karşılarsınız.

Katma değer ise bu aşamada ortaya çıkmaz.  Ham buğdayı, öğütüp ondan bisküvi yaparsanız katma değer ortaya çıkar.

Hatırlayın: Çamsan A.Ş’nin açılışında Halk Bankası Genel Müdürü Rahmi Önen “yukarıdaki buğday örneğinden yola çıkarak” bizlere ne dedi?

Orman ürünleri sadece yakacak değildir. O da bir sanayi ürünüdür. Bugün ormanlarımızın yüzde 75’i yakacak olarak kullanılıyor.  Sanayide kullanılan ise yüzde 25’tir.  Biz bunu tersine çevirip yüzde 75’ini sanayide kullanırsak, 100 lira yerine 400 lira kazanırız.

***

Bu şablonu alın fındık için kullanın... Fındığı dalından topladığımız gibi satarsak, 100 lira, o fındığı işleyip, çikolata yapıp satarsak 400 lira kazanırız.

Şunu anlamalıyız: Katma değer; mutlaka bir takım işlemlerden sonra ortaya çıkar.

***

Günümüzün sanayi devleri işte bu katma değeri bölüşmeye razı değil.

Türkiye örneğinden yola çıkarsak: Milyarder sayısı son yıllarda artmış. Bunlar parasını bankaya koyarak kazananlar değil, binlerce çalışanının yarattığı artı değerle zenginleşenler.

Kapitalist düzende, burjuvazi hep iktidardadır. O nedenle Cumhurbaşkanı “Bu kapitalizm nelere muktedir” demiştir. Burjuvazinin sayıca bir üstünlüğü yoktur. İktidarını, yoksulun ağzına bir parmak bal çalarak -her seçimde onun oy desteğini de alarak- sürdürür.  

Erenler: Sosyal devlet bu değildir.

Bu konuya daha sonra gireriz…

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar