Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

Değişen hayatlar...

“Bir gün bir kitap okudum, hayatım değişti...”

Orhan Pamuk’un, “Yeni Hayat” adlı romanının bu ilk cümlesi, bu kez benim yazımın ilk cümlesi oldu.

Pamuk, çok sevdiğim bir yazar olduğu için kullanmadım bu cümleyi, tek nedeni konuya çok uygun düşmesiydi.

Bir salgın yaşadık ve hayatımız değişti. Aslında bu daha bir başlangıç, daha çok şey değişecek hayatımızda.

Baksanıza Fatih Terim ne diyor? “...Ürettiğim, katkı sağladığım her şeyin bana daha çok huzur vermesini sağlayacağım. Daha çok affedeceğim, daha az üzülmeye çalışacağım.”

Ayrıca, “Bir musibet, bin nasihatten yeğdir,” dememiş mi atalarımız? Belki kendimizi eşimizi, dostumuzu, çocuklarımızı ve hayatı da yeniden keşfedeceğiz sıkışıp kaldığımız duvarların arasında.

Belki sabırlı olmayı öğrenebilir ve kitap okumanın zevkini yeniden tadabiliriz can sıkıntısından bunaldığımız şu günlerde.

Belki de ünlü psikolog Gündüz Vassaf’ın dediği gibi, içimizdeki cevheri keşfedebilmemiz için büyük bir fırsat da sağlıyordur bu hapislik süreci. Bu fırsatı değerlendirerek butik kültürlerin gelişmesine de katkı yapabiliriz.

Hatta bu sayede esiri olduğumuz sanayileşmiş sanatlardan, sanayileşmiş ödüllü kitaplardan, reklamlarla pompalanmış filmlerden arınabilir ve bu süreçte doğacak butik sanatlara da yönelebiliriz...

Yıllardır aramadığımız dostlarımızla uzun telefon görüşmeleri yapabilir ve dostluğun huzur veren sularında keyifle yüzebiliriz...

Unuttuğumuz büyüklerimizle konuşabilir ve onları ihmal etmenin pişmanlığından da kurtulabiliriz...

Alışveriş merkezlerinin gürültüsünden ve tüketim çılgınlığından arınmanın keyfini sürebiliriz... Dinlenmeyi de öğrenebiliriz, başkalarını dinlemeyi de.

Ya da hayatın karanlığına doğru akar gideriz hapsolduğumuz evlerimizde. Birbirimizden daha fazla nefret eder, şiddete yönelir ve Çin’de olduğu gibi evlerimizden salıverildiğimizde avukatlara koşup, boşanmada rekor da kırabiliriz!..

Kim bilir?..

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar