Ordu
DOLAR16.192
EURO17.4658
ALTIN965.28
Yalçın Şimşek

Yalçın Şimşek

Mail: [email protected]

reader

“Deliler” çoğalıyor!..

Bundan iki yıl önceydi. Havaalanı kitabı üzerine konuşurken büyük bir heyecanla Samsun-Sarp demiryolu projesinden de bahsetmişti Zeki Özel.

Onun maddi, manevi hiçbir çıkar gözetmeksizin hayallerini süsleyen projeler için deliler gibi çırpınıp mücadele ettiğini görünce biraz da kıskanarak, “delisin sen,” dediğimde hafifçe gülmüş, “biraz öyle,” diye yanıtlamıştı.

Zaten biliyordum, “delileri” çoktu Ordu’nun! Hele Enis Ayar gibi bir “baş deli” vardı ki sormayın gitsin! O da ne delilikler yapmış, neler kazandırmamıştı ki Ordu’ya.

Siz bakmayın onun son zamanlardaki sessizliğine. Saçı, sakalı ağarmış da olsa duramaz yerinde. Hele Ordu şu korona meselesini bir atlatsın, ‘nerde kalmıştık,’ diyerek piyasaya çıkar yeniden...

Samsun-Sarp’ı konuşurken, Metin Topçu’dan bahsederek, “benim gibi bir deli de Rize’de var,” demişti Zeki.

Bir araya gelip yüz yüze konuşmasak da, konuyla ilgili yazıları aracılığıyla “Rize’nin delisi” Topçu’yla da tanışmış oldum sonunda.

Onun son yazısını okuduğumda, Giresun’dan da bir “deli”nin bu ikiliye katıldığını öğrendim.

“Giresun Kent Konseyi Başkanı Mürşit Gürel, ‘Samsun-Sarp tren yolu projesinin takipçisi olacaklarını, projenin gerçekleşmesiyle birlikte Karadeniz Bölgesinin canlanacağını’ söyledi. Maden bulmuş gibi çok ama çok sevindim,” diyor Metin Topçu.

Şaka değil, 6 il, 60 ilçe ve 6 milyon nüfusu yakından ilgilendiren devasa bir proje Samsun-Sarp.

Hayata geçmesi halinde sanayiden tarıma, ticaretten turizme, taşımacılıktan eğitime dek yarattığı dinamizmle Doğu Karadeniz’in çehresini değiştirebilir.

Ancak projenin hayata geçmesi öyle hiç de kolay değil. Ne de olsa karşımızda hükümeti etkileyen ve makul olan yerine makul olmayanı dayatma gücü olan Trabzon Lobisi gibi katı bir duvar var.

Eğer Samsun ve Artvin’den de birer “deli” bulabilir ve bölge halkı olarak onların mücadelesine omuz verebilirsek, Samsun-Sarp hayalden öte gerçek olabilir.

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar