Ordu
DOLAR13.7186
EURO15.5393
ALTIN786.53
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

DEMİRYOLU HAYATTIR

Anadolu’da demiryoluna verilen değer, 10’ncu Yıl Marşı’nda “Demir ağlarla ördük Anayurdu dört baştan” dizesiyle dile getiriliyordu. “Kara tren gelir mola” gibi manilere, halkın diline yerleşti tren ve demiryolları. Sadece yolcu değil, yük taşımacılığında da çokça kullanıldı. Daha güvenli, daha rahat ve ucuz diye tercih edildi. Öyle çok paralar da gerekmiyordu bakımı için. Hele karayollarıyla kıyaslanamazdı yatırımı.

Yıllar boyu kapitalist ülkeler ve tekeller, Türkiye'ye tercihin demiryollarından değil, karayollarından yana olmasını şart koştular. Demiryolunun diğer taşıma türlerine göre daha güvenli ve çevreci bir taşımacılık türü olmasına rağmen halen Türkiye'de en az kullanılan taşıma yöntemi olmasının sebebi budur. Türkiye'nin yapmış olduğu ihracatın kıymet değer yönünden ancak yüzde ikilik kısmı demiryoluyla taşınmaktadır. Mesela Karadeniz'deki demiryolu alt yapılarının istenilen seviyede olmaması göç seviyesini yükseltmesinin en önemli nedeni olarak göze çarpmaktadır. 

Uzakdoğu ile Avrupa ülkeleri, tren işletmeciliğini ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın temel şartı olarak ele alırken, ülkemizdeki çarpık ulaşım sistemiyle milletin tasarruflarının büyük bir bölümü çöpe gitmektedir. Ulaşım bir entegre sistemdir. Ulaşım sorununun yalnızca karayolu ağırlıklı politikalarla çözülemeyeceği ortadadır. Dolayısıyla ulaşım politikasında demir taşımacılığının payının arttırılması gerekmektedir.

Türkiye, ihmal edilen demiryolları taşımacılığında uluslararası rekabet gücünü artırmak ve çağdaş hizmet sunabilmesi için ticari ve sanayi şartlarını geliştirici düzenlemeler yapmalıdır. Yük ve yolcu vagon setleri üretimini desteklemesi ve tren işletmeciliğini serbestleştirmesi işletmecilikten kaynaklanan maliyet baskısını da azaltacaktır. Raylı sistemde başarıya ulaşmış ülkelerdeki gibi, TCDD’nin işletmecilik faaliyetlerinde dış müdahalelerden korunabilmesi için özerk bir yapıya kavuşturulması gerekir. Demiryolunun önemine ve gerekliliğine inanarak, demiryolları enstitüsünün kurulması demiryolu taşımacılığını bir ‘mecburiyet’ olarak hızla yaygınlaştırılacaktır.

Demiryolları ekonomik, sosyal, kültürel yaşamın 'motor gücü' olmasından Karadeniz için birinci önceliktir. Bölgeler arası gelişmişlik farklarının ve işsizliğin altında yatan temel neden yatırımların bölgelere göre büyük farklılıklar göstermesidir. Demir ağların Karadeniz'i kuşattığı düşünüldüğünde bu farklılıklar ortadan kalkacak ve yurdumuzun her köşesi ulaşım açısından aynı avantajlara sahip olacaktır.

Karadeniz'in lojistik geleceğini, yük taşımalarında karayolunun dengesiz ve kontrolsüz büyümesi karşısında rekabet gücünü yitiren demiryolu sektörü belirleyecektir. Nakliye bölgemizin rekabet gücünü kırıyor. ''Bir karış demiryoluyla'' beraber bu maliyetler azalacak ve bölge ekonomisine 'can' gelecektir. Doğu Karadeniz'in vekilleri, belediye başkanları, mahalli yöneticileri bu önemin şuuruna vararak demiryollarına hak ettiği değeri vermelidir. Demir rayların ve bunların üzerinde hareket eden trenler sayesinde ayrılıklar daha kısa, kavuşmalar daha çabuk olacak.

*

Üstünü başını yırtmış bir 'çocuktur' bu yazı!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar