Ordu
DOLAR13.8176
EURO15.6048
ALTIN791.13
Ali KUTLU

Ali KUTLU

Mail: [email protected]

DEMOKRASİ Mİ, AYNEN ABİ… (2)

Daren Acemoğlu gibi entelektüeller toplumların arasındaki gelişmişlik ve refah düzeyi farklılıklarının sebeplerini açıklarken sıklıkla birbirine komşu ABD ve Meksika’yı örnek verirler.

ABD’nin Arizona eyaletinin Nogales kasabası ile Meksika tarafındaki Nogales dip dibe olmalarına rağmen tamamen ayrı dünyalardır. Altyapıdan, eğitim ve sağlık hizmetlerine kadar tüm sosyal imkanlara açısından aralarında uçurum vardır. ABD'liler yüksek yaşam standartları ile demokratik hak ve özgürlüklerin tadını çıkarırken, Meksika vatandaşları kanun ve düzenden yoksun, yüksek suç oranı, işsizlik ve can derdinde yaşamaya çalışırlar. Ortalama gelirleri ve ömürleri de kuzey komşularından çok daha kısadır.

Her iki ülkenin sömürgecilikten kurtuluş öyküleri aslında bulundukları durum hakkında net ip uçları vermektedir. Amerikalılar kendilerine yüksek vergi ve tek yanlı gümrük kuralları uygulayan İngilizlere ''senin parlamentonda benim temsilcim yoksa bende sana vergi ödemem: No taxation without reprasentation'' diyerek ayaklanıyor ve İngiliz peynirine ambargo koyup, İngiliz çaylarını Boston limanında denize dökerken, Meksikalılar İspanyol zulmü karşısında ''İspanya Kralı iyi ama etrafındakiler kötü'' diyerek ayaklanıyor ve günün büyük kısmın fiesta uykusuyla geçiriyorlardı. Amerika demokrasiyi kurumsal hale getirip 2 dönem başkanlığı ahlaki bir kural kabul edilirken, Meksika'da iktidar silahlı çetelerce belirleniyor ve iktidarı ele geçirenler koltuğa yapışıp kalkmak istemiyordu.

Gerçekten seçimli demokrasi ve parlamenter sisteme bir çok Latin Amerika ülkesi neredeyse 150 yıl önce geçmiştir. Bu ülkelerde ilk seçimlerden itibaren güçlü azınlık gruplar toprak sahiplerinin desteği ve seçimi denetleyen yargıçlar ve yerel yetkililerin katılımı ile seçimleri hileyle kazanmayı bir sanat haline getirmişlerdi. Genellikle insanlarda bu sahtekarlığa boyun eğip onunla yaşamayı öğreniyorlardı.

Latin Amerika'daki çoğu ülkede dünyanın en büyük petrol kaynaklarına sahip olan Venezuela da olduğu gibi süslü sözlerle iktidara gelenler ilk fırsatta demokrasi treninden inmiş, kendilerini denetlemesi gereken kurumları ve basını sindirmiş ya da yok etmiş, kendi çevrelerini zengin ederken halklarına da yolsuzluk ve fakirlik içinde bir yaşam bırakmışlardır.

Başarısız iktidarlar ''zavallı Meksika tanrıdan ne kadar uzak ve ABD'ye ne kadar yakın'' sözlerinin sahibi Meksika başkanı Porfirio Diaz gibi genellikle suçu emperyalizme ve ABD 'ye atmışlardır. Aslında söylemeleri gereken söz ''Beneşek olursam semer vuran çok olur'' olmalıydı.

Ülkeleri araba gibi düşünürseniz demokrasi bu aracı çalıştıran işletim sistemi gibidir. Sağlam ve dengeli bir şasesi, güçlü bir motoru, düzgün güvenlik sistemleri olmayan araçlar (Latin Amerika ülkeleri) yazılım hiç bir işe yaramaz. Düzgün yazılımı olmayan ülkeler ise (Eski Almanya ve Japonya gibi) donanım ne kadar iyi olursa olsun mutlaka araç bir gün kaza yapar. Murat 131'e Mercedes yazılımı yüklerseniz motoru yakarsınız.. Mükemmel araçlardan  ancak mükemmel yazılımla sonuç alırsınız.

Sokrates’e benzer şekilde Platon ''demokrasi eğitim işidir, eğitimsiz kitlelerle demokrasiye geçilirse demogoglar türer (süslü sözlerle halkı aldatan kişiler) ve demogoglardan da diktatörler türer'' der. Şahsen ben onlar kadar kötümser değilim. Çağımız bilginin (ve maalesef yanlış bilginin) en hızlı yayıldığı sosyal medya çağı. Hemen her gencin elinde akıllı telefon var ve bilgiye ulaşmak tarih boyunca hiç bu kadar kolay olmadı.

Her hangi bir genci çevirin ve demokrasi hakkında ne düşünüyorsun diye sorun. Kesinlikle konu hakkında çok derin bilgisi vardır ve alacağınız yanıt:  Demokrasi mi? Aynen kanka... diye başlayacaktır.  

Ben ümidimi koruyorum. En azından sonunda hepimiz bir şekilde ölecek değil miyiz?

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar