Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

DENİZ TİCARETİNDE NEDEN YOKUZ?                                                                         

Dünyanın en güzel coğrafi deniz konumuna sahip bir ülkenin denizci bir devlet olamamasının bir tek cevabı vardır: Türk milletinin denizcilik geleneği ve kültüründen yoksun bırakılmasıdır. Okullarda denizcilik eğitimi verilmemektedir. Ülkemizin ticari istikbali, denizleri verimli kullanmaktan geçer. Yeryüzünde gerçekleşen ticaretin yüzde yetmişi deniz yollarıyla taşınıyor. Hiç bir alternatif taşıma vasıtası deniz taşımacılığıyla rekabet edecek durumda olamaz. Çevreyi az kirletmesi, enerji tüketimini düşürmesi, demiryolu taşımacılığına oranla üç buçuk, hava yoluna yirmi, karayoluna göre ise yedi kat daha ucuz olması deniz ticaretini yaygınlaştırıyor. Bu nedenle ticaret güzergahı olarak büyük önem taşıyan deniz ekonomisine biçilen değer Türkiye’de deniz ulaşımını gerekli kılıyor.

    Üretim ve tüketim kalıplarının sürekli değiştiği küresel dünyada, sallardan donanımlı gemilere uzanan süreçte yoğun yük akışını sağlayan denizyolu taşımacılığı da çeşitli evrelerden geçmiştir. Tarih boyunca denizyoluna hakim devletlerin gelişmesi, refah düzeyini artırması rastlantı değildir. Denizci devlet olma hedefine ulaşılabilecek en kolay yol, vatandaşta denizcilik şuurunun oluşturulmasıdır. Bunun için ilkokul çağından itibaren eğitim programlarına denizcilik dersleri konulmalıdır. Atatürk, 1937 senesinde hükümet programını açıklarken, denizciliğe verdiği önemi çok net bir biçimde şu sözlerle belirtmiştir: ''Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer. Bu yetenekten yararlanmasını bilmeliyiz. Denizciliği Türk'ün büyük ulusal ülküsü olarak düşünmeli ve bunu az zamanda başarmalıyız..."

    ''Üç tarafı denizlerle çevrili olmak'' tek başına avantaj sağlamaz. Türkiye, transit yük potansiyelli liman ve saha lojistik alt yapısı geri kalmış bir ülkedir. Dünyada değişen ekonomik şartlara ve teknolojik gelişmelere ayak uyduramayan deniz ticaret filomuz taşıma taleplerini karşılayabilecek seviyede değildir. Negatif şartların egemen olduğu Türk denizciliği, limanları karayolu ve demiryolu bağlantılarına, lojistik merkezlerinin kalbine ulaştıracak çalışmalara yönelmelidir. Türkiye’nin stratejik hedeflerine ulaşabilmesi deniz ticaretine bağlıdır. Denizci devlet olmanın ekonomik açıdan sayısız kazançları var. Soğan cücüğü kadar Yunanistan'a bakmak yeterli. Yıllık 300 milyar dolarlık dünya deniz taşımacılığı pastasının yüzde yirmisi onun. Denizcilik geleneği öyle gelişmiş ki Yunanlılar, yılbaşında çam ağacı süslemek yerine, gemi maketi süslemektedir.

    Denizcilik içindeki bazı sektörleri de ortaya çıkarmaktadır. Türkiye’nin yaklaşık yirmide biri yüzölçümüne (41,160 km2) sahip, 16 milyon nüfuslu Hollanda’da 32 deniz müzesi bulunmaktadır. Rotterdam’daki Deniz Müzesinin çatı katında bir oyun parkı bile bulunmaktadır. Böylece çocukların suyla ilgili her şeyi eğlenerek öğrenmelerini sağlamak, denizi tanıtmak ve sevdirmektir. Yaklaşık 500 m2 açık ve 150 m2 kapalı alan üzerinde kurulu parkta iki metre yüksekliğindeki bir deniz feneri vb. görsel objeler de yer almaktadır. Denizcilik filosu, büyüme hedeflerinin oldukça gerisinde seyreden Türkiye, artan küresel ticaret hacminin deniz yollarına yansıyan kısmından kendine düşen payı alabilmek için ciddi çabalar sarf etmelidir. Türkiye'de sadece bir elin parmak sayısı kadar deniz müzesi bulunmaktadır. Mesela kıyı şehrimiz Ordu'da niçin tek bir denizci müzesi yok? Fatsa ilçemiz deniz müzesi için en ideal yerdir. Civar ilçelerin kavşak noktasında yer alan şirin Fatsa, devlet ve özel sektör işbirliğiyle hak ettiği müzeye kavuşturulmalıdır. Bunun için evvela Ankara'daki karar vericilere ve seçim dönemi dışında ortalıkta görünmeyen Ordu milletvekillerine büyük ödev ve görev düşmektedir.

*                                                                                                                      Yazı ''Denizci Millet” sloganının bir uygulaması olarak “lider denizci ülkeler” arasında yer almak,                  deniz ticaretine ilgiyi arttırmayı hedeflemektedir.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar