Ordu
DOLAR16.8657
EURO17.6041
ALTIN980.49
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

Denizi naylon muşambayla örtün!

Bazı şehirleri anlamlı kılan ve yaşatan, denize olan kıyılarıdır. Kimisi ticarete, kimisi deniz tarımına açar kapılarını. Bazısı ise, sadece peyzajdır! Şehirlerin coğrafi konumunun, insanın huyu üzerinde mutlak tesiri vardır. Deniz şehri ile dağ şehrinin insanı farklıdır. Kıyı sakinleri için “denizsiz şehir, penceresiz ev'' gibidir. Eğer bu denizin ismi Karadeniz ise o sadece bir deniz değil, birbirini üzerine yığılmış birçok denizdir. Önce şehrin siluetine siner koyu rengi, sonra şehrin her köşesine. Ne var ki; orantısız ve plansız gelişen Ordu'nun 'eksikler' listesinin başında ''deniz'' var. Su var ama deniz yok!

Ordu, bahardan imdat dileyen bülbüller gibi susarak anlatıyor derdini fakat dinleyen yok. Bir şehir nasıl denize küser, Ordu buna en güzel örnektir. Orduyu deniz ile barıştırmak, sevincini Ordulularla bölüşüp çoğaltmak lazım. Gelişmiş ülkelerde uygulama sahası giderek artan denizin sunduğu imkânlar, kıyı beldeleri için ilahi bir nimettir. Hâlbuki sahilde intihara çullanacak gibi duran Ordu, Karadeniz'le yalnızca bakışıyor. Karadeniz yakınımızdaki uzak denizdir! Ordu deniz ile ne zaman buluşacak? Yaşanmayan her deniz gün gelir bizden bunun hesabını sorar. Burası ''Ey hayat, biz Ordu'ya gidiyoruz. Sen de arkadan gel'' diyebileceğimiz bir şehir değil.

Deniz turizminin geliştirilmesi, gemi inşa ve tamirat tesisleri açılması gerekir. Liman işletmesi niçin yok? Gemi malzemesi ve yan sanayi imalatçılarının kümelendiği bir tersane zaten yok. Böyle kıyı şehri mi olur? Bu kadar uzun sahili olup da, denize sırtını dönen başka bir kent var mıdır bu âlemde acaba? Teknesiz deniz ne işe yarar? Bir deniz müzesi hani nerede?

Filmin ağlanacak yeri şurası; ortalıkta Ordu'yu denizciliğin her sektörüyle tanıştıracak, denizle barıştıracak kimse de yok.

Deniz su değildir, bir bilgeliktir. Denizi anlamayanların kalbi daha çabuk kirlenir. Belki bu yazı bittiğinde denize yeni bir hayranlıkla bakarsınız. Eğer bunca sınırsız 'hediyeye' rağmen denize hala 'kısık gözlerle' bakıyorsanız denizin üzerini naylon muşamba ile kapatın daha pratik! Üstünü örtün üşümesin! Deniz yerine muşamba, muşamba, muşamba olsun!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar