Ordu
DOLAR19.1714
EURO20.9389
ALTIN1221.9
Ali KUTLU

Ali KUTLU

Mail: [email protected]

DEPREM KORKUSU VE UYKUSUZLUK BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ OLUMSUZ ETKİLER

Ülkemizin büyük bir kesimini etkileyen deprem felaketi sonrasında çok sayıda insan gerek deprem korkusu, deprem sonrası yaşananlar  nedeniyle kaygı ve üzüntüye bağlı ciddi uyku problemi yaşamaktadır. Ayrıca değişen dinamik modern yaşam koşulları, sürekli doğal olmayan ışık kaynaklarına yoğun maruziyet (Televizyon, elektronik aletler, akıllı telefonlar vs ) nedeniyle kronik uyku problemlerinin çağımızda çok yaygın görülmesi de katkıda bulunan  olumsuzluklardır.

 

Uyku, yaşamımızın üçte birini kaplayan, fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlık ve yenilenmiş bir şekilde güne başlayabilmek için temel rol oynayan son derece aktif bir fizyolojik süreçtir. Özellikle yaşanan COVID sürecinde uykunun bağışıklık sistemimiz için de önemi daha iyi anlaşıldı.

Bağışıklık sistemi  enfeksiyonlara, kanser dâhil kronik ve yaşamı tehdit eden hastalıklara karşı korunmak için hayati öneme sahiptir.

Uyku sırasında gün içindeki aktivasyonlar için harcadığımız enerjinin bir kısmı bağışıklık sisteminin faaliyetlerine aktarılır ve bağışıklık için gerekli faktörlerin üretimi teşvik edilip vücudun bu faktörlere karşı duyarlılığı artar. Uykuda bağışıklık sistemi adeta enfeksiyonlarla mücadele için silah depolamaktadır. Bu işlemin gündüz yapılmasının ruh ve beden sağlığımız için olumsuz etkileri olabilirdi. Bağışıklık sisteminin kullandığı sitokin denilen aynı zamanda hücrelerin birbiri ile iletişimini sağlayan ve mikroplarla mücadeleyi yönlendiren bu protein yapıda silahların olumsuz etkilerini sınırlandırmak için uykuda melatonin salınımı pik yapar.

 

Uykunun beynin öğrenme ve hafıza pekiştirmesine yardımcı olduğu gibi bağışıklık hafızasını da güçlendirdiği öne sürülüyor. Uyku sırasında bağışıklık sistemi bileşenlerinin etkileşimi, tehlikeli antijenleri nasıl tanıyacağını ve bunlara nasıl tepki vereceğini hatırlama yeteneği güçlenir. Yeterince uyumadığınız dönemlerde enfeksiyonla savaşan antikorlar ve savunma hücreleri azalır. Deneysel çalışmalarda yetersiz uykunun aşı sonrası antikor oluşumunu %50 oranında azalttığı ve viral enfeksiyonlara yatkınlık oluşturduğu gözlenmiştir. Yedi saatten az uyuyan insanlar neredeyse 3 kat daha fazla rhinovirüs (soğuk algınlığı) enfeksiyonuna yakalanırken gecede 5 saat veya daha az uyuyan kadınların neredeyse %70 daha fazla pnömoni geçirme riskine sahip olduğu görülmektedir. Hayvanlarda yapılan deneysel enfeksiyon modellerinde uykusuz bırakılan farelerde daha ağır sonuçlar ve sık ölüm görülmektedir.

 

Bağışıklık sisteminin bir görevi de kanserle mücadeledir. Tam uyku kısıtlaması yapılan kişilerde kanserle mücadelede çok önemli rolü olan doğal öldürücü hücrelerin (NK hücreler) sayısında belirgin azalma gözlenmesi ve toparlayıcı uyku sonrası bu hücrelerin normal seviyeye geri dönmesi, uykunun bedenin kanserle mücadelesinde ki önemini şiddetle vurgulamaktadır. Epidemiyolojik çalışmalarda bazı kanser tiplerinin (kalın bağırsak prostat meme) 6 saat ve altında uyuyan insanlarda daha sık görüldüğü bulunmuş Bu ilişki öyle güçlüdür ki dünya sağlık örgütü uyku düzensizliğini muhtemel kanserojen olarak kabul etmektedir.

 

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için ne kadar uykuya ihtiyacınız var? Çoğu yetişkin için en uygun uyku miktarı, her gece yedi ila sekiz saattir. Gençlerin dokuz ila 10 saat uykuya ihtiyacı vardır. Okul çağındaki çocukların daha fazla uykuya ihtiyacı olabilir.

Uyku ve bağışıklık sistemi ilişkisi bir çok soru bilinmezle birlikte son derece karmaşık ve çift yönlü etkileşime sahiptir. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgilendirme yazılarımı internet ortamında bulabilirsiniz.

 

Uykuya geçişi kolaylaştıran bir çok davranış yöntemi açık kaynaklarda bulunabilir. Yaşanan süreçte ciddi anksiyete ve uyku sorunları yaşayanların mutlaka psikiyatrik destek almaları sağlıklı bir bağışıklık için de gereklidir. Hafif derede kaygı bozukluğuna bağlı uyku sorunu yaşayanlar gerginlik ve kaygıyı azaltıcı, uykuya dalmayı kolaylaştıran melatonin ve L-Theanin (yeşil çayda bulunan bir aminoasit) gibi son derece güvenli doğal destek ürünlerini tek başına veya birlikte yatmadan  30 dakika  önce kullanabilirler.

 

 

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar