Ordu
DOLAR16.3256
EURO17.4535
ALTIN971.56
Av. Cansın ÖZEL

Av. Cansın ÖZEL

Mail: [email protected]

reader

DEPREM VE TARTIŞMALAR

Bildiğiniz üzere, 24 Ocak 2020 tarihi akşam saatlerinde Elazığ merkezli şiddetli bir deprem meydana geldi. Öyle bir depremdi ki, memleketimiz de dahil, çok sayıda şehir ve hatta ülke bile bu afeti hissetti.

Elbette, bu ülke vatandaşları olarak hepimiz aynı üzüntüyü ve kederi derinden hissettik. Herkes, kendi çapında bu afetten etkilenen vatandaşlara bir şekilde yardımcı olmaya çalıştı. Ne var ki diğer yandan, aynı afetlerin yaşanacağı ihtimalini kuvvetli gören uzmanların uyarılarına ilişkin olarak, başkaca hangi tedbir ve önlemlerin alındığı hususunda da (haliyle) tartışmalar yaşandı.

Birçok sosyal medya kullanıcısı, yıllardır vatandaştan alınan deprem vergilerinin akıbetini merak etti. Hatta, Kızılay başkanının para desteği çağrısı çok sayıda tepki ve eleştiri aldı. Bu bağlamda, vatandaşların bu meraklarını gidermeye yönelik açıklamalar yapmak yerine, depremden sonra ortaya atılan her türlü soruyu “provokasyon” olarak değerlendirmek kanaatimce hiç de doğru değil.

Elbette, yaralar sarılacak. Ülkece birlik, beraberlik ve dayanışma duygusu ile ortak paydada hareket edilecek. Bu bağlamda, düşmanca ve nefret suçu mahiyetindeki tüm paylaşımlara ilişkin ilgili savcılıklarca soruşturma başlatılması,  tabi ki elzem.  Ne var ki, (hoşumuza gitsin veya gitmesin) doğru bir üslupla, aynı afetlerin tekrarlanması ihtimalinde, devletin ne gibi tedbir ve önlemler aldığını; buna ilişkin ayrılan bütçenin yerinde kullanılıp kullanılmadığının vatandaşça sorgulanmasını “vatan hainliği” veya en hafif tabiri ile “duyarsızlık, vicdansızlık” olarak görmek kanaatimce hiç de adil değil.

Eleştiri ve sorgulamanın, aksine tüm ülke vatandaşlarının refahı ve kamu sağlığı için “zorunlu” olduğu bile, bu noktada kolayca söylenebilir.

Bu yüzden, kanaatimce devlet adamları ve siyasilerin afet politikalarına ilişkin sorulan her türlü soruya “vatandaşın bilgi edinme hakkı” kapsamında şeffaflıkla cevap vermeleri ve kendilerine yöneltilen her türlü eleştiriyi “tehdit” olarak görmekten vazgeçip;  aynı dikkati ve özeni afet politikalarına ilişkin göstermeleri daha etkili ve yerinde olacaktır.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar