Ordu
DOLAR18.6459
EURO19.6741
ALTIN1078.8
H. Naim GÜNEY

H. Naim GÜNEY

Mail: [email protected]

reader

DEREYOLUNDA EMEĞİ ve İMZASI OLAN, HEMŞERİMİZ “MEHMET RECEP ÇITIR’I” KAYBETTİK

Maalesef aramızdan bir yıldız daha kaydı. Ve Ordu önemli bir bürokratını kaybetti.  Devlet Su İşleri Van Bölge Müdürü iken  2 Mart 2016 Recep Çıtır geçirdiği kalp krizi sonrası yaşamı yitirdi. 1978 yılında Erzurum DSİ Bölge Müdürlüğü’nde mühendis olarak göreve başlayan ve sırasıyla Samsun, Trabzon, Kastamonu bölge müdürlüklerinde farklı kademelerde görev alan Mehmet Recep ÇITIR, son olarak Van Bölge Müdürlüğü görevini yürütmekteydi. 

Alucra Fevzi Çakmak Köyünden Orman Muhafaza memuru olan babası Sefer Çıtır ve eşi, Ordu’ya yerleşmiş ve Ordu’da vefat etmişler ve çakal çıkmaz mezarlığına defin olmuşlardı.. 1955 doğumlu olan Mehmet  Recep Çıtır’ın abisi İlker Öğretmendi. Birde kız kardeşi vardı. Mehmet Recep, Selimiye Mahallesinde stadyum yanında sarı çiçeklikte, hamam düzünde büyümüştü. İlkokul, Orta ve Lise tahsilini Ordu'da tamamladıktan sonra, Trabzon KTÜ İnşaat fakültesinden mezun oldu. 1978 yılında Erzurum DSİ Bölge Müdürlüğü’nde mühendis olarak göreve başlayan Mehmet Recep Çıtır, askerden sonra Ordu'ya dönüp, Mühendis Ali Pak ile birlikte bir süre serbest olarak çalışmıştı.

1986 yılında DSİ’de Samsun’da tekrar kamu görevine dönen, Mehmet Çıtır, sırasıyla Samsun DSİ 7.Bölge Müdürlüğünde Proje İnşaat Baş Mühendisliği, Bölge Müdür Muavinliği ve Bölge Müdürlüğüne kadar yükselmişti. Özellikle Bölge Müdürü iken Ordu'daki tüm DSİ hizmetlerini , dere ıslah projelerini ve  Şube tesislerinin yapımını destekleyen, 13 tünelli 20 kilometrelik Dere yolu projesinin DSİ bünyesinde başlatılmasında ve yapımının başarıyla gerçekleştirilmesinde bizzat destek verip, her türlü fedakârlığı yapmıştı.

Dere Yolu’nun gerçekleştirilmesinde hep kararlı ve heyecanlı bir Mehmet Recep Çıtır, vardı. Tabiatın engelleriyle dolu yolun en zor sert ve apik şartlara haiz kesimi DSİ tarafından 13 tünel açılarak 2008  yılında tamamlanmıştı. Dere yolunun en zor bölümünün fiziki iskeletini tüneller yardımı ile açılabilmesi neticesinde Samsun Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü güzergahını Karayolları yol ağına almıştı. Bu karara, her Ordu’lu gibi Mehmet Recep Çıtır’ da çok sevinmişti. DSİ’nin açtığı Barajlara Ulaşım Yollarındaki 20 km’lik 13 tünelli kısmı hep onun özel himayesi ve destekleri ile başlanıp, yapılmıştı. Daha sonra Karayolları Genel Müdürlüğü, Melet  vadisindeki karayolu yapımının tamamını üstlenerek,  tüm dere yolu boyunca işe koyulmasını Mehmet Recep Çıtır, göremedi. Çünkü Samsun DSİ Bölge Müdürlüğünden alınıp, Trabzon DSİ Bölge Müdürlüğüne sonra Kastamonu DSİ Bölge Müdürlüğüne atanmıştı. Mehmet Recep Çıtır, son olarak DSİ Van Bölge Müdürlüğü görevini yürütüyordu. Ama sık sık Ordu’da bizleri telefonla arayarak, yatırımları ve projeleri soruyor, takip ediyordu. Bayramda, izinde Ordu’ya gelip, dostlarıyla hasret gideriyor, annesinin babasının mezarını ziyaret ediyor, inşaatları merakla izliyordu.

MEHMET RECEP ÇITIR’IN” DEREYOLU TÜNELLERİNDEN BİRİNE ADININ VERİLMESİ GEREKİR.

Tekrar, Samsun DSİ 7. Bölge Müdürlüğüne geri dönüp, Ordu’ya katkı yapmak için özlemle yanıp tutuşuyordu. Van’da görev yapmanın zorluklarına bağlı yaşadığı ağır stres ile sağlığı iyice bozulmuştu. 10 Mart sabah saatlerinde Van’da DSİ Bölge Müdürlüğü makamında  ani bir  kalp krizi geçirdikten sonra hastaneye kaldırılan Çıtır, yapılan müdahalelerin ardından yoğun bakıma kaldırılmıştı. Tedavisi gün boyu devam eden Çıtır, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamazken, akşam saatlerinde hayatını kaybetti. Bir Ordu sevdalısı, proje adamı, dürüst ve seviyeli bir insan, maalesef hayatını kaybetmişti. Dere yolu boyunca açılan ve karayollarına devredilen 25’e yakın tünelin birçoğu yapılıp trafiğe açılıyor, acı da olsa hayat devam ediyordu. Bu tünellere isim verilirken, bir vefa borcunun da ödenmesi gerekiyor. Bizce bu yolda emeği geçenlerle birlikte “Mehmet Recep Çitır’ın” bu tünellerden birisine muhakkak adının verilmesi çok uygun ve hoş olacaktır.

Çünkü, Mehmet Çıtır’lar, artık günümüzde kolay yetişmiyor, çok başarılı ve aynı zamanda çok düzgün ve mütevazi olan hemşerimizi Samsun’da bulunan aile mezarlığında kızının yanında kara toprağa büyük teessür ve gözyaşları ile defin ettik. Allah gani gani rahmet etsin. Mekânı cennet olsun.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar