Ordu
DOLAR18.6455
EURO19.6842
ALTIN1078.0
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Devlet Bahçeli’den “devlet” önerisi…

Yurttaşın canını ve cebini yakan yüksek tutarlı elektrik ve doğalgaz  faturaları MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi de çileden çıkardı.

Yılbaşında yapılan yüzde 125 oranındaki zamla fırlayan elektrik faturalarını ödemekte zorlanan halk adeta çıldırmış durumda. Yanı sıra şişkin gelen doğal gaz faturaları karşısında umarsız şekilde ne yapacağını bilemiyor.

Siyasi irade yoğun yakınmalar üzerine elektrikte aylık düşük tarife sınırını 150 kilovatsaatten 210 kilovatsaate çıkardı. Lakin bu uygulama da çözüm olmadı. Faturalar hala kabarık geliyor. İyiden iyiye bunalan vatandaş faturaları yakarak öfkesini bir ölçüde dindirmeye çalışıyor.

Dar ve sabit gelirli kitlenin fatura isyanına daha fazla seyirci kalamayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, elektrik ve doğal gaz fiyatlarındaki yıkıcı artışların önüne geçilmesini istedi.

Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan Bahçeli,  yoğun kar yağışından oluşan arızadan ötürü 3 gün karanlıkta kalan Isparta’yı örnek göstererek özel dağıtım şirketlerine yüklendi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) tarife düzenlemesini yeni baştan ele almasını, Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş’ye (TEDAŞ) denetim yetkisinin geri verilmesini isteyen MHP Genel Başkanı, 21 özel dağıtım şirketinin karlarını artırmak için yan yollara tevessül ettiğini bildirdi.

Bahçeli’nin değindiği ve yakındığı dağıtım şirketlerinin kar hırsı kamuoyu tarafından bilinen gerçek. Buna yönelik açıklamalar muhalefet partileri tarafından önceden yapılmıştı. Cumhur İttifakı ortağı partinin lideri tarafından aynı yakınmanın dile getirilmesi özel şirketlere yönelik eleştirilerin haklı olduğunun kanıtı aslında.

Bahçeli, bakımların zamanında yapılmadığını, arızalara anında müdahale edilmediğini vurgulayarak, bir anlamda dağıtım şirketlerinin yükümlülüğünü yerine getirmediğini dile getirdi. MHP lideri, elektrik dağıtımının devlet eliyle yapılması, vergi yükünün azaltılmasını da isteyerek ittifak ortağı AKP’ye pas attı.

Bahçeli’nin konuşmalarında dile getirdikleri muhalefet partileri ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının sürekli talep ettiği temel başlıklar. Özel dağıtım şirketlerinin mevcut hatlara gereken bakımı yapmadığı, arızalara müdahale edemediği Türkiye’nin gündemine oturan Isparta’daki 3 günlük arızayla görülmüştü. Özelleştirmeyle kamunun malını edinen şirketler harcama yapmayarak mevcut sistemle dağıtımı gerçekleştirmeye çalıştı. Ama halk mağdur oldu.

Bahçeli’nin konuşmasında asıl dikkat çekici olan  “Elektrik dağıtımının devlet eliyle yapılmasına” ilişkin sözü idi. Siyasi iktidar, ortağı AKP bu öneriye ne yanıt verir bilemem. Lakin özelleştirmeler sonucu sık arızalar yaşandığı, birçok yerleşim biriminin karanlıkta kaldığı sır değil. Kamunun bu görevi hakkıyla ve fazlasıyla yerine getireceğine kimsenin kuşkusu yok. Böylelikle yurttaşın yakındığı yüksek faturaların önüne geçilmiş olur, elde edilecek kar da Hazine’nin kasasına girer.

Hükümetin elektrik tarifelerinde değişiklik ve KDV indirimine ilişkin çalışma yürüttüğü belirtiliyor. Yüksek faturalardan bunalan yurttaş sonucu merakla bekliyor. Bakalım ne çıkacak?

  

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar