Ordu
DOLAR15.8769
EURO16.8435
ALTIN942.55
O.Rüştü BAŞ

O.Rüştü BAŞ

Mail: [email protected]

reader

Devlet Malzeme Ofisi

1954 yılında kurulan  “DEVLET” Malzeme Ofisi (DMO) -adı üstünde- “Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgili bir KAMU iktisadi teşekkülüdür”.

Demek ki,  DMO kamu kuruluşlarının ihtiyacı olan malzemeleri teminle yükümlüdür.

 

Bunda şaşılacak bir şey yok… Şehir Hastaneleri de sonuçta kamu hizmeti görüyor. Yalnız, düzenlenen malzeme alım belgeleri,  “Devlet Hastaneleri” üzerinden yapılıyor.

Anladığım kadarıyla Şehir Hastaneleri de böylece  “kamu iktisadi kuruluşu” sayılmış oluyor.

Bunu bir tarafa yazalım:

***

Bu bana 1965 yılında çarkları dönmeye başlayan Soya Fabrikası’nın ihtiyacı olan malzemeleri DMO’dan temin ettiği günleri hatırlattı.

Ordu’daki “TEK” devlet yatırımı Soya Fabrikası’nın ihtiyacı olan malzemelerin bir kısmını Ordu’dan temin edemez miydi?

Soru buydu…

Ön sırada tabii “biz” gazete ve matbaa sahipleri bu ihtiyacı en çok duyanlardı.… Gazetelerde yazılanlardan/çizilenlerden sonra Fabrikanın satın alma müdürü Orhan Bey, elinde bir tomar teklif listesi ile matbaaları dolaşıp, yöneticilerini bilgilendirdi.

Söylediklerini bugün gibi hatırlıyorum. Şöyle dedi: “ Fabrikanın ihtiyacı olan matbu evrakları tabii ki Ordu’daki matbaalarda yaptırmak isteriz. Kaç kez aldığımız teklifler  (en az üç matbaadan), çok yüksekti... Örneğin, bin adet evrakın baskısı için sizlerin verdiği fiyat 600 lira… Biz bu baskılı evrakları

Devlet Malzeme Ofisi’nde 60 liraya temin ediyoruz”.

Arada 10 kat fiyat farkı var.

***

Bugün de,

Yap/işlet modelli şehir hastanelerine, yüzde 65 devlet doluluk garantisi yetmiyor; bir de malzeme desteği verilmesi gerekiyor(!).

Uzatmayalım Şehir Hastaneleri için; 2020 yılı için devlet bütçesine 10 milyar konulmuştu ayrılmıştı. Şu an bu sınır yüzde 30 aşılmış görünüyor.

Unutmayın, ödediğiniz vergilerin 13 milyarı şehir hastanelerine…

 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar