Ordu
DOLAR18.64
EURO19.3099
ALTIN1043.9
Gökhan ŞAHİN

Gökhan ŞAHİN

Mail: [email protected]

reader

DEVLETTEN AYDA 2.750 TL TEŞVİK ALMAK İSTERMİSİNİZ?

Maalesef her şeyi devletten bekler olduğumuz şu günlerde, devlet kişi başı aylık 2.750,00 TLolmak üzere 6 ay boyunca toplamda 16.500,00 TL TEŞVİK veriyor ama bizlerin (piyasanın) haberi yok. Sebebine, Ticaret ve Sanayi sektörün STK’ları deyin, ne derseniz deyin. Ama sonuç bu.

Mali Müşavir ünvanı ile gazetecilik mesleğinin gereği olarak kamuoyunu aydınlatma görevi çerçevesin de toplumsal sorumluluğumu yerine getireyim dedim.

Peki Nedir MESEM?

Mesem; “Mesleki Eğitim Merkezi Telafi Çerçeve Öğretim Programı” demektir. İşyerinde ustalık belgesi olmayan kalmasın, eğitimsiz eleman kalmasın, piyasanın en çok ihtiyacı olan ara elemanlar yetişsin ve tüm bunlar olurken işveren ekstra bir külfete girmesin diye Devlet tarafından verilen dolaylı TEŞVİK sistemidir.

Peki İşveren Bundan Nasıl Yararlanır?

İşverenler Mesem Projesi kapsamındaki listede bulunan iş kollarında, bünyesinde çalışmakta olan en az lise mezunu çalışanlarının tespitini yapacak, her çalışma grubunda 1’den fazla çalışanı olan işveren 1 çalışanına Mesem kapsamında usta öğreticilik eğitimi, ardından belgesi aldırdıktan sonra bu çalışanı “Usta Öğretici” olacaktır. Usta öğretici olan çalışan hem firmada çalışacak hem de aynı grupta çalışan diğer personellere 6 ay boyunca (27 Hafta) eğitim verip onlarında ustalık belgesi almasını sağlayacaktır.

Bu süreçte işveren ise 6 ay boyunca eğitim alan personel için aylık 2.750,00 TL (Asgari Ücretin %50’si) tutarında teşvik alarak desteklenecektir. Mesem kapsamındaki proje ile; Firmalarda kalifiyeli, ustalık belgesi olan  personel sayısı artarak ve piyasanın ara elaman sorunu kısmen de olsa çözüm bulacaktır.

Mesem projesi, sektör işbirliğine dayalı olup projenin yöneticisi ve sorumlu kurumu Milli Eğitim Bakanlığıdır. İlimizde ise Mesleki Eğitim Merkezi (eski adı ile Çıraklık Eğitim Merkezi)dir.

Ordu ilimizin çok değerli Katma Değere Yaratıcısı işverenlerimizin bu teşvikten bir an evvel yararlanmaları dileğiyle mutlu sağlıklı yarınlar diliyorum.

 

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar