Ordu
DOLAR18.644
EURO19.5094
ALTIN1061.6
Şükrü Karaman

Şükrü Karaman

Mail: [email protected]

reader

Devrim yaratan iki Türk…

Dünya, korona belasına karşı aşı geliştiren iki Türk bilim insanını konuşuyor.

Mart’tan bu yana tüm ülkeleri esareti altına alarak yüz binlerce insanı canından eden COVİD-19’a karşı yürütülen aşı çalışmalarında başarıya ilk ulaşan iki Türk bilimci Prof. Dr. Uğur Şahin ile eşi Prof. Dr. Özlem Türeci oldu.

Yıllar önce Türkiye’den göç eden Uğur Şahin ve Türeci, insanlığın kıvrandığı illete karşı ürettikleri aşı ile ülkemizin yüzünü ağarttı.  Almanya’da tanışmaları, BioNTech’i kurmaları dünya basınında başarı öyküsü olarak anlatılıyor. İki dahi Türk’ün kurduğu şirketin dünya ilaç devi Pfizer ile oluşturduğu ortaklık sonucunda virüse karşı  geliştirdikleri aşı dünyaya umut oldu.

Koronavirüse karşı yüzlerce aşı adayı arasında yüzde 90’lık başarı oranı iki Türk bilim insanını “kurtarıcı” olarak dünya basınının manşetlerine taşıdı. Anadolu’nun bağrından çıkan ikili Türkiye’yi gururlandırdı. Tıpkı, Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Aziz Sancar gibi.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde mütevazi evde yaşama gözlerini açan Prof. Dr. Uğur Şahin, dört yaşında ailesiyle birlikte Almanya’ya göç etti. Burada tıp alanında sürdürdüğü başarılı eğitimle adından söz ettirmeye başladı. Kanser çalışmalarıyla tanındı, eşi Özlem Türeci ile buldukları aşıyla  “Dünyayı kurtaracak adam” lakabı ile anılmaya başlandı. DNA’nın onarılması çalışmasıyla 2015 yılında Nobel Kimya Ödülünü kazanan Aziz Sancar gibi Anadolu’dan göç eden yoksul Türk çocuklarının ne denli zeki ve başarılı olabileceğini dünyaya kanıtladı.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci ile ne denli övünsek ne kadar gururlansak azdır. Onlar, hurafenin, karanlığın, gericiliğin ve yoz kafalılığın bilim karşısında hiçbir değerinin olmadığını bir kez daha gösterdi. Ürettikleri ve başarı oranı yüzde 90 olan aşı ile dünyayı kasıp kavuran onulmaz hastalığa çare oldular.

Hala, bilimi yerden yere vuran, Ortaçağ anlayışını, eğitimini egemen kılmak isteyenler, devrim yaratan iki Türk bilim insanının buluşu karşısında bakalım ne diyecek. O aşı, onları da hastalıktan koruyacak, tedavisini sağlayacak. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği  gibi, “ Hayatta en hakiki mürşit ilimdir”. Gerisi lafı güzaf.

Prof. Dr. Uğur Şahin ile Prof. Dr. Özlem Türeci geliştirdikleri aşı ile Nobel Tıp Ödülü’nü çoktan hak etti. İnsanlığın karşı karşıya bulunduğu belaya karşı çözüm üreten bilim insanlarına verilmeyecek de kime verilecek Nobel Ödülü? Umarım kazanacakları ödülü Aziz Sancar gibi Anıtkabir Müzesine armağan ederler.   

Kuşkusuz, son aşamaya gelinse de aşı konusunda bir süre daha çalışmalar sürecek. Önümüzdeki yılın başında piyasaya sunulması öngörülüyor. Türkiye’nin grip aşısında yaşanan sıkıntıların yaşanmaması için bağlantılarını şimdiden yapması gerekiyor. Salgının boyutu giderek artarken, geliştirilen aşıya yoğun talep olacağı aşikar. Sağlık Bakanlığı’nın girişimleri başlattığı haberleri medyada yer alıyor. Önemli olan yeterli sayıda aşının getirtilmesi. Sıra Türkiye’de çalışmaları süren aşıdan gelecek müjdeli haberde.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar