Ordu
DOLAR12.7039
EURO14.3597
ALTIN733.24
Mümin SARI

Mümin SARI

Mail: [email protected]

DİBE VURMUŞLUK

       Yaşamın en zor dönemidir dibe vurmak, dipten çıkmak bir o kadarda zordur. Reel yaşamın bizi getirdiği son nokta ne yazık ki dibe vurmuşluğun dayanılmaz acısıdır. Her ne kadar nefes almak için bir takım serum tedavileri uygulansa da bu durumu kabul etmek ve bu durum çerçevesinde bir tedaviye gitmediğimiz sürece bu noktadan ayağa kalkmamız mümkün değildir. Yaşamın gerçekliğinde böylesi olumsuzluklara her ülke gelebilir. Daha evvel bir çok  ülkenin de başına gelmiş doğru tedavileri uygulayanlar tekrar ayağa kalkıp yollarına devam etmişler, yeniden gerçek sportif başarılara ulaşmışlardır. Bütün mesele orta da duran sağlıksızlığı kabul etmektedir. Eğer hasta olduğumuzu kabullenemezsek tedavi olmamızda imkansızdır. Artık son bul muş bir durumda olduğumuz kabul etmeliyiz. Gerek sportif başarı gerekse sporcu yetiştirme noktasında yıllardır bir hiçsek ki öyleyiz. Demek ki gerçek anlamda dibe vurmuş durumdayız. Gerçek bir tedaviye ihtiyacımızın olduğunu da kabul etmeliyiz. Yoksa bu noktadan daha yukarı çıkmamız imkansızdır. Dünyada önemli bir ekonomik yapıya ulaşmış profesyonellikten uzaklaştığımız sürece bu tedaviyi yapmamız imkansızdır. Buradaki sorun tepeden başlayarak ta bodruma kadar ki süreçteki arızalardır. Da ha anlaşılır bir ifadeyle bina eskimiş orasına burasına yapılan yırtma yapıştırma tamirlerle artık ayakta durması mümkün değil. 

      Bu enkaz olmuş yapıyı tepeden başlayarak parçalayıp ,yerine çağın gerçeklerine uygun geleceğe uzun vadede cevap verecek yeni bir yapılaşmaya gitmeliyiz. Bu durum öyle yazıldığı kadar da kolay değildir mutlaka. On yılların getirdiği bir yapıdan söz ediyoruz. Bir takım çıkar ilişki ve örgütlenmelerinin var olduğunu kabul edersek ki öyledir. Bu noktada ortaya çıkacak direnme ve dayanışmalarında parçalanmasına göz kırpmadan devam edilmelidir. Eski yapıdan en ufak bir kalıntının izine rastlanmayacak bir örgütlenmeye gidilmelidir. Bu noktada göz ardı edilebilecek bir kişi bile yeni yapılanmaya zarar verecek diye düşünü yorum. Burada kimlerden söz ettiğim tabi ki açık biçimde anlaşılmaktadır. Şöyle bir bakıldığında başların ayak, ayakların baş olduğu bir noktaya geldiğimiz gün gibi açık. Bu noktadan çıkışında her uzuvun yerine geçmesiyle mümkün olacağı gün gibi açık ortada duruyor.   Ülke özelinin yansıması tabi ki bire bir ilimizde de oluşması hiçbir zaman bir sürpriz olarak değerlendirilmemeli, özellikle fut bol kulüplerimizin geldiği son nokta bunu açık ifadesi değil mi? Kulüp örgütlenmelerinin çağın çok gerilerinde kalması, değişen şartlara uygun olarak değişmeyen kulüp yapıları bu gün çok derin bir açmazın içinde kalmışlardır. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz de buna eklendiğinde, zaten dar boğazda boğuşan kulüpler tamamen dibe çökmüş durumdadırlar. Ekonomileri güçlü Avrupa ülkelerinde spor kulüpleri kurumlaşmalarını tamamlamışlarken bizde hala paralı zengin bir kişi bulup kulübün yaşamasını (buna yaşamak denirse) onun iki dudağının yada cüzdanında bulunan parasına bağlamış bulunmaktayız.  Başlanması gereken yerin belki de burası olduğu gibi duruyor. Spor kulüpleri gerçek birer kurum yapılmadığı sürece bu  sakat yapılanmalardan kurtulacağımıza inanmıyorum. Profesyonellik  şartlarının alt örgütlenmeler dede yapılmalıdır. Doğru yaşayabilmenin temel koşulu  artık profesyonel yaşam biçimine terfi etmeliyiz. O eski bağnaz ve gerici  düşünceyi hızla terk edilmesi gerekmektedir. Bizim için tam zamanı fakat bu çok zor bir savaşım gibi duruyor. Hani halk arasındaki tabirle  bu yükü omuzlayacak mangal gibi yürekli ve cesur birisine acil ihtiyaç var. Bu artık görülmüş.

     Son tahlilde geldiğim nokta açık seçik ortada. Bu durumumuzla buradan ileri bir adım  bile gidemeyeceğimiz. Dibe vurmuşken buradan çok daha sağlam, çağın gerçeklerine uygun çağdaş bir örgütlenmeye gidebiliriz. Yarın hep geç olacaktır

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar