VAKIF KATILIM
Ordu
DOLAR17.9331
EURO18.4099
ALTIN1039.3
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

reader

DİKKAT OTEL KAPISINDA KALMAYIN!

Yaz mevsimi yaklaştıkça korona salgını yasakları gevşetilmişti. Dolayısıyla tatil sezonunu birçok insan iple çekmeye başladı. Ama sadece tatilciler değil dolandırıcılar da sabırsızlıkla tatil dönemini bekliyor. İnternetin hayatımızın her aşamasını işgal ettiğinden bahsetmenin bile gereğinin olmadığı şu çağda hem paradan hem de zamandan tasarruf etmeyi sağlayan çok sayıda tatil rezervasyon sitesi var. Herhangi bir tur operatörüne gerek kalmadan Dünya çapında farklı noktalardaki binlerce otel arasından seçim ve rezervasyon imkanı sunan bu siteler ne kadar güvenli? Sesli, görsel ikna edici reklamlarla desteklenen rezervasyonlar her ne kadar övülse de, aslında çok dikkat edilmesi gereken bir konu.

            Dolandırıcılar tarafından internet sitelerinin fotoğrafları ve isimleri kopyalanarak, e-posta ve kısa mesajlar üzerinden cazip tekliflerle uygun tatil arayışındaki tüketicilerin mağduriyeti çoğu kez haber bültenlerine konu olmaktadır. Tüketicileri aldatmak ve yanıltmak üzere tasarlanan söz konusu sahte internet sitelerinde çoğu zaman o tesise yönelik rezervasyon motoruna yer verilmiyor, kurbanlar doğrudan telefon aramasına yönlendiriliyor. Tüketicilerin bu duruma şüpheyle yaklaşması ve belirtilen telefon numarasını diğer sayfalardan ve kaynaklardan kontrol etmesi önem taşımaktadır. Ayrıca gerek yüz yüze satışlarda gerekse de mesafeli satışlarda satın alınan konaklama sözleşmesine ilişkin broşür veya bilgilendirme formunun talep edilmesi faydalı olacaktır.

            Tatil planları eğlencelidir. Nereye gideceksiniz? En önemlisi, nerede kalacaksınız? Karar vermek kolay, zor olan ise verdiğiniz kararın doğruluğundan emin olabilmektir. Sezgilerinize güvenmek doğru karar almanıza yaklaştırırken, kaybetme korkusuna kapılmak yanılmanıza neden olabilir. Yaz tatilini geçirmek üzere haftalar öncesinden internette rezervasyon yaptıran deniz, kum, güneş üçgeni hayali kuranlar öncelikle otelin bilgilerini eşleştirmeli, web sayfasını incelemeli, hatta üşenmeden ilgili oteli arayıp taahhütleri teyit ettirmelidir. Birkaç değerli ipucu verelim. Rezervasyon sitesinin mutlaka SSL Güvenli Sertifikaları olmalıdır. Bu secure sistem sayesinde şahsi ve kredi kartı ödeme bilgileriniz özel bir şifreyle gizlenir ve site sahipleri dahil hiç kimsenin bu bilgilere ulaşmasına imkan tanınmaz. Rezervasyon yapılacak sitenin ana sayfasında üzerine tıkladığınızda “gizlilik politikası” içeren bir link ve iptal/iade şartları belirtilmiş bir kısım olmalıdır.                                                                     Özetin özeti; otel seçimini şansa bırakmayın. Tatilinizi en ince detaylarına kadar planlayın. Daha ucuza, daha kaliteli tatil hayal ediyorsanız, gözünüzü tam açın! Belki de açılmayan otele erken rezervasyon yaptırıyor olabilirsiniz.                                                                          *                                                                                                                                 Yazı, çokça ikazdır; biraz da söz...


 

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar