Ordu
DOLAR16.3256
EURO17.4535
ALTIN971.56
Şinasi KARA

Şinasi KARA

Mail: [email protected]

reader

DİN TARİHİNE BAKIŞ

Din, sosyo-psikolojik bir olgudur. İnsan dindar olmak üzere doğar. Hangi toplumda yetişir ise o toplumun dinini özümser. Ölene kadar etkisinden kurtulamaz.

Dünyada 4 binden fazla din olduğu söyleniyor. En yaygınları semavi din olarak tanımlanan Musevilik, Hrıstiyanlık ve Müslümanlık dır. Her üçünün kökeni de aynıdır. M.Ö. 2000 lerde kaybolmuş, Sümer medeniyetine dayanıyor.

Tevrattan bin yıl önce yazılmış Sümer Tabletlerinde, Yaratılış, Habil-Kabil Hikayesi ve Nuh tufanı açıklanıyor. Sümer tabletlerinde Nuh Tufanı, buzul çağın sona ermesi ile de uyuşuyor. Zira tabletlerde, Niburu adlı gezegenin dünyaya yaklaşması nedeniyle atmosferin ısındığı ve buzların eridiği yazılı.

Tevrat ilginç bir kitap. Sadece dini bilgiler yok. Nasıl savaşılacağını ve savaştan sonra esirlerin nasıl katledileceğini de yazıyor. ''İnsanların çoluk-çocuk katledilmesi, askerin moralini bozar. Katliamdan sonra, askerleri dereye götür ve 7 gün el ve ayaklarını yıkasınlar'' diye hüküm veriyor. Okununca bu nasıl din kitabı demekten insan kendini alamıyor.

Şeriat kuralları olarak tanımlanan 10 emrin, tarih açısından kopya olduğu anlaşılıyor. Bilindiği üzere 10 emir tanrısı tarafından Musa'ya taşa yazılarak verilmiş. İncelendiği zaman, 10 emrin 6 sının Antik Mısırda uygulandığı görülüyor. Musa'dan önceki 1000 yıldan beri Mısır'da hırsızın kolu kesiliyor, katil idam ediliyor, yalan yere şehadet edene, zina yapana, anasına babasına bakmayana, başkasının malına tamah edene ceza veriliyordu. Bunlar şeriat hükmü olarak Tevrata kopya edilerek yazılmış.

Musa'dan 1280 yıl sonra İsa geliyor. Hz. İsa Yahudi anadan doğma bir Yahudi. Marangozluk yapıyor. Daha sonra Din işlerine bulaşıyor. Para yüzünden idam ediliyor. O dönemde, Süleyman Mabedine para ile giriliyordu. Hz. İsa ''Allahın Evine para ile girilmez'' deyince din adamlarının ve Roma Valisinin geliri azalıyor. Bu işten para kazanan Hahamlar, Roma Valisini ikna ederek, İsayı idam ettiriyor. Masum bir kişinin idamı, Yahudilikte ayrı bir din olarak Hrıstiyanlığın doğuşuna neden oluyor.

Hz. İsaya kitap inidğine dair herhangi bir kayıt yok. İsa'nın ölümünden 50 yıl sonra İnciller yazılmış. İsa hayatını anlatan 4 havarinin mektubu İncil olarak kabul ediliyor.

İncillerin Tevrattan farkı var. Tevrat, sadece Yahudilere hitap ediyor. İncil ise, tüm insanlığa hitap ediyor. Hesap ve kıyamet günü, cennet-cehennem kavramları Hristiyanlıkta ortaya çıkıyor.

Hz. İsanın doğumundan 612 yıl sonra Müslümanlık Araplara din olarak gönderiliyor. Tevrat ve İncildeki hükümlerin benzerleri Kuran'da mevcut. Daha da ilginci, Müslümanlıkdan bin yıl önceden beri var olan Zerdüşlük kitabı Avestadaki pek çok hüküm, Müslümanlığa girmiş. Müslümanlar, Zerdüşt abdesti alıyor ve Zerdüşt namazı kılıyor.

Din konusunda yazılanların tarihine bakıldığı zaman, köken Sümere dayanıyor. Sümer ve Mısır medeniyetinin düzenleyici hükümleri kopya ediliyor. 1400 yıl önceki sosyolojik koşulları düzenleyen kuralların, bu günkü bilim karşısında yaşıyor olması, inancın gücünü gösteriyor.

Söz dönüp dolaşıp başa geliyor. İnsan beyni inanmak üzere, dünyaya boş geliyor. Zamanla boş beyin, içinde yetiştiği toplumun dinini özümsüyor.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar