Ordu
DOLAR12.369
EURO14.0093
ALTIN713.05
Sezai KESKİN

Sezai KESKİN

Mail: [email protected]

DIŞ TİCARET MESLEĞİ

         Kullandığınız arabanızın markası ne? Cep telefonunuz nerede üretilmiş? cinsinden sorulara yabancı bir ülke ismi söylüyorsanız, bu cismin size ulaşmasında bir dış ticaret uzmanının değerli katkısı vardır. Küresel ekonominin en belirleyici oyuncularından birini dış ticaretçiler oluşturur. İhracat ve ithalat işlemlerini takip ve sonuçlandırmada, uluslararası iş bağlantıları kurma işlerinde 'anahtar'  kişidir. Çalıştığı kurumun dış ticaret politikasına uygun geliştirme, iyileştirmeleri yapar, yeni hedef ve pazarlar üretir. Ayrıca dünya ticaret kuralları ve uluslararası hukuk konularını, gümrük ve lojistik taşıma şekillerini iyi bilir.

          Bu yazıda dış ticaret mesleğine yönelmeniz için harika sebepleri anlatacağız. Yabancı dilinizi sürekli geliştirir ve canlı tutarsınız; Sadece bu madde bile bu mesleği seçmek için iyi bir gerekçe olabilir. Dünyayı gezersiniz; Seyahat işin önemli bir parçasıdır.            Pazarlama profesyonelleri sık sık yurtdışına çıkar. Fuarlar, müşteri ziyaretleri iş gezilerinin başlıca nedenidir. İyi paralar kazanabilirsiniz; Satış priminden elde ettiğiniz kazanç, çoğu kez maaşınızdan daha fazladır.       

      Dünyanın her yerinde çalışabilirsiniz; Bazı meslek gruplarının diploması veya iş tecrübesi başka ülkelerde geçmez. Ama dış ticaret danışmanlığı öyle değildir. Uluslararası ticaretin kural ve prosedürleri her yerde aynıdır. Mesleki bilginiz her ülkede geçerlidir. İşsizlik korkusu yaşamazsınız; Diğer iş kollarıyla kıyasladığınızda, ithalat/ihracat sahasında istihdam her zaman canlıdır. Sınırları gittikçe şeffaflaşan yerkürede, ürününün kalitesine güvenen, rekabet şartlarına uyum sağlayan firmalar ihracat yapmak zorundadır. Dolayısıyla firmalar sizin peşinizde koşar!   

          Diploma veya sınav derecesine ihtiyacınız yoktur; Kamu kesimindeki az sayıda ilgili pozisyonları istisna tutarsak, dış ticaret uzmanı olabilmek için herhangi bir diploma, sınav kazanmak gerekmez. Piyasa elinizde tuttuğunuz 'kağıt belgeyi' değil, işin ehli olup olmadığınızı dikkate alır. Elbette diploma mecburi değil fakat bir eğitim almanız gerekiyor. Bu meslek tam bir eğitim ve uzmanlık işidir.                            

          Ekonominin baş döndürücü hızla döndüğü yeni dünya düzeninde Türkiye'nin, dış ticaret alanında yetişmiş daha fazla elemana ihtiyacı vardır. Çünkü rekabet üstüne koyarak büyüdüğünden çok daha yukarıya müthiş bir zıplamanın yaşanacağı bir devri müjdeliyor. 

          Dış ticareti cazip kılan sayısız sebepler vardır. Senelerce bize 'bacasız sanayi' nutuklarıyla yalnız turizm anlatıldığından, hiç bir zaman dış ticaretin önemini kavrayamadık. Ürünümüz yabancı rekabet ejderhasına yenik düşer endişeyle sadece iç piyasaya yöneldik.            Bu yüzden ekonomimiz istenilen seviyeye ulaşmadı. Yalnız dış ticaret kelimesinin tılsımını bilenler gelişti, büyüdü ve hudutların ötesine ulaştı.

*

Ve maalesef, kapalı olan Antep fıstığını küçümseyerek tabağa geri atıp, tüm fıstıklar bitince o fıstığa muhtaç kalıyoruz ya hani. Dış ticaret uzmanı da aynen öyle...

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar